Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Під час провадження підприємницької діяльності можуть виникнути випадки, коли вкрай необхідними є додаткові фінансові надходження. Окрім кредитів, позик чинне законодавство передбачає ще один інструмент, який допоможе задовольнити потреби ФОП або ж юридичних осіб, а саме поворотна фінансова допомога (далі – ПФД). ПФД варто вважати певну суму коштів, яка надійшла платнику податків у користування відповідно до укладеного договору, що не передбачає нарахування процентів чи інших компенсацій за користування наданими коштами. Така допомога повинна підлягати обов’язковому поверненню. ПФД можуть надавати як ФОП (окрім тих, що перебувають на спрощеній системі оподаткування), так і юридичні, або ж фізичні особи.
Особливості договору про ПФД:
Виходячи із наведеного вище законодавчого визначення ПДФ можна стверджувати про те, що процес її надання повинен врегульовуватись відповідним договором. Договір ПФД варто відрізняти від договору позики, кредиту адже в будь-якому разі проценти за користування коштами нараховуватись не будуть. В першу чергу варто звернути увагу на форму правочину, що укладатиметься між сторонами. Так, згідно зі ст. 208 ЦКУ у письмовій формі обов’язково варто укладати договори між юридичними особами, між фізичною та юридичною особою, а також договори між фізичними особами, якщо сума на яку вони укладаються у 20 разів та більше перевищує розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (340 грн). Ну і загалом договори, що передбачають передання певних грошових сум варто укладати саме в письмовій формі, так як це надасть певні гарантії захисту. Окремо слід звернути увагу на зміст правочину, а саме його істотні умови: предмет, ціна (чітко визначена сума допомоги), та строк дії. Важливо вказати, що сума коштів, яка надана в якості ПФД повинна бути обов’язково повернута у визначені договором строки. Варто зазначити, що трок для повернення не повинен перевищувати 12 місяців, так як це негативно вплине на аспект оподаткування. Окрім істотних умов в договорі варто визначити порядок надання коштів (готівкова або ж безготівкова форма), порядок повернення наданої суми, та умову про відповідальність за невиконання договірних забов’язань. Щодо наслідків, які передбачаються за прострочення повернення фінансової допомоги, то можна зазначити, що в такому випадку, допомога набуватиме ознак безповоротної і включатиметься до прибутку підприємств, якому вона була надана, тобто підлягатиме оподаткуванню. Також не варто забувати і про фінмоніторинг, адже встановлені певні обмеженні при готівкових розрахунках юридичних осіб із фізичними особами та існують критерії ризиковості фінансових операцій.
Основні аспекти оподаткування ПФД:
Спершу варто зазначити про те, що одержання ПФД не викликатиме податкових забов’язань, адже за загальним визначенням фінансова допомога, яка надана на безпроцентній основі платнику єдиного податку не включатиметься до прибутку і відповідно не підлягатиме оподаткуванню, якщо така допомога була повернута протягом 12 місяців з дня її надання. Якщо ж надана допомога набула ознак безповоротної та була включена до доходу, то вона підлягає оподаткуванню ПДФО (ставка 18%) та військовим збором (ставка 1,5%). Щодо інших податків, то надана фінансова допомога не виступатиме об’єктом ПДВ, не обкладатиметься військовим збором та ЄСВ. Разом з цим, необхідно відображати надану ПФД в додатку 4ДФ. У випадку повернення наданої допомоги частинами, в додатку 4ДФ необхідно відображати за звітний місяць фактично повернені кошти.
Допомога юриста при укладенні договору ПФД:
Послуги юриста можуть знадобитися при підготовці проекту договору. Вкрай важливо звертати увагу на правові тонкощі під час формування змісту правочину, адже кожне подвійне трактування, кожна умова, що суперечитиме вимогам чинного законодавства може викликати негативні наслідки для сторін, а тому виключного значення набуває консультація юриста. Юрист врахує всі побажання, сформує проект договору, та як результат забезпечить надійне врегулювання правовідносин та досягнення бажаного результату сторонами, унеможливить зайві витрати часу та коштів.