Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто зустрічаються випадки, коли особа, яка є громадянином іншої держави, але має українське коріння, бажає не поривати зв’язків зі своєю Батьківщиною. Чинне законодавство України встановлює можливість для осіб українського походження, але громадян інших держав, чи осіб без громадянства отримати статус закордонного українця. Загалом, немалу роль при цьому відіграє наявність українського етнічного походження, тобто приналежності певної особи чи її предків до української нації. Отримання даного статусу передбачає певні переваги, наділятиме осіб, що його отримати певним обсягом прав та обов’язків. Разом з цим, встановлена достатньо тривала, та складна процедура набуття статусу, а тому рекомендованими можуть бути послуги юриста.
Особливості статусу закордонного українця:
Серед переваг, які отримуватиме особа яка набула статусу закордонного українця, можна віднести наступні: безкоштовне оформлення багаторазової візи для виїзду на територію України, право провадити трудову діяльність на підставах та в порядку, що передбачений для громадян України, право на імміграцію для постійного проживання в Україні (за наявності відповідного дозволу), право на навчання у ВНЗ України за рахунок державного бюджету в межах квот та ін. Отже, даний перелік переваг стосується як соціальних, мовних, так і культурних потреб закордонних українців. Разом з цим, для набуття статусу необхідна відповідність наступним умовам: українська національна ідентичність, українське походження, досягнення 16 років, та відсутність українського громадянства, а також звернення до уповноважених органів із відповідною заявою. Вкрай важливо, щоб особа, яка бажає отримати даний статус змога підтвердити свою ідентичність та етнічне походження документами, або ж свідченнями. Вчинення особою дій, які суперечать національним інтересам України, або ж надання неправдивих даних потягне за собою наслідки у вигляді відмови у наданні бажаного статусу. Щодо обсягу прав, якими наділятиметься закордонний українець, що законно перебуває на території України, то він є аналогічним із обсягом прав та обов’язків, якими наділені громадяни України (окрім деяких винятків). Статус підлягає припиненню у таких випадках: подання особою заяви; у випадку набуття українського громадянства; якщо буде встановлено, що особа набула статусу подавши неправдиві дані, а також якщо особа не повідомила протягом 6 місяців про зміну прізвища, імя, місця свого проживання чи громадянства МЗС або ж дипломатичну установу.
Процедура отримання статусу:
- Першим кроком є збір всіх необхідних документів, а саме: відповідної заяви, документів, що посвідчують особу, копії тих документів, що підтверджують українське походження, фотокартки та квитанція про оплату видачі свідоцтва. Заявник також може додавати до своєї заяви свідчення українців чи інших осіб, з метою підтвердження українського походження.
- Зібрані документи подають до МЗС (якщо заявник перебуває на території України), або ж до дипломатичної установи ( якщо за кордоном). Вже через 2 місяці надані документи повинні надіслати до Комісії, яка уповноважена на видачу посвідчень.
- Протягом 90 днів, Комісія розглядає подані документи і за результатом розгляду приймає рішення про видачу посвідчення. Посвідчення зберігатиме свою чинність потягом 10 років з можливістю провести перереєстрацію.
Допомога юриста в отриманні статусу закордонного українця:
Послуги юриста можуть знадобитися на будь-якій із вищеописаних стадій процедури отримання статусу, адже правовий аналіз ситуації, виважений підхід, що відповідатиме всім вимогам законодавства – це те, що гарантовано збільшить результативність. Консультація юриста також може знадобитися з метою захисту прав та інтересів закордонних українців, а тим паче якщо мова йтиме про звернення до суду з позовом.