Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання ліцензування і документів дозвільного характеру є достатньо обговорюваною юридичною темою в умовах продовження дії воєнного стану.
Передусім варто сказати про те, що в Україні була прийнята Постанова Кабінету Міністрів Україні за номером 165 від 28.04.2022 року. Даний документ врегульовує питання щодо реалізації свобод, прав та законних інтересів юридичних та фізичних осіб. Саме ним зупинялося процедура видачі документів які мають дозвільний характер, зокрема і отримання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності.
Крім того, інша Постанова уряду за номером 314 від 18.03.2022 року, що стосувалася питань забезпечення діяльності видів господарювання під час дії воєнного стану визначала, що в такий період заявник (суб’єкт господарювання), який за законодавством мав зобов’язання отримувати ліцензію (до прикладу в сфері освітніх послуг), має право особисто вирішувати: подавати документи для отримання такої ліцензії або подати інший документ – тимчасову декларацію, згідно якої він зможе провадити свою господарську діяльність не обов’язку отримання ліцензії під час воєнного стану. Такі декларації варто подавати до уповноважених органів ліцензування, а в деяких випадках і до Мінекономіки чи органів МВС.
Такі декларації можуть подавати:
- юридичні особи та фізичні особи-підприємці, у котрих вже закінчився строк дії певних дозвільних документів ще до початку введення воєнного стану;
- юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які збираються займатися сферою господарської діяльності і у разі, якщо вона передбачає наявність таких обов’язкових документів (ліцензій);
- ті суб’єкти підприємницької діяльності, які вирішили змінити їх вид господарської діяльності, яка зобов’язує мати дозвільні документи.
Крім того, слід відзначити, що у разі, якщо підприємці не хочуть отримувати ліцензії, то у такому разі вони можуть подати декларації в один з таких варіантів:
- паперова декларація, яка подається через місцеві центри з надання адміністративних послуг, яка може бути подана поштою або особисто;
- електронна декларація, подається за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг «Дія» (для фізичних осіб-підприємців).
Слід сказати, що зазначена вище декларація буде мати такий же юридичний статус на ряду з ліцензіями.
Але варто зауважити, що вищезгаданою Постановою за номером 314 визначається також і перелік тих видів господарської діяльності, котрі не можуть бути провадженими за допомогою декларації. У такому разі однозначно потрібно отримувати саме ліцензію.
Правова позиція відзначає, що чинним законодавством визначений строк, протягом якого буде потрібно все одно подавати документи на отримання ліцензії.
Так, після скасування дії воєнного стану (або припинення) протягом 3 місяців суб’єкти господарювання, які провадили свою діяльність на підставі декларації, будуть зобов’язані подати до уповноваженого органу документи для отримання відповідної ліцензії. Якщо Вам потрібна правова консультація з цього приводу, або відповіді на такі питання як: переговори з контрагентами, підготовка договору з підприємцями, або підписання такого документа як мирова угода або якщо кредитор порушує Ваші права, то в такому разі юрист маркетплейсу “Консультант” обов'язково Вам допоможе.