Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Важливе місце в кримінальному провадженні займає стадія досудового розслідування, в рамках якої збираються докази, встановлюються фактичні обставини, проводяться слідчі дії та ін. Саме стадія досудового розслідування забезпечує можливість розгляду матеріалів вже під час судового провадження, та визначає межі такого розгляду. Досудове розслідування, відповідно до загальних положень законодавства може здійснюватись у двох формах: слідства та дізнання. В даній статті буде висвітлено процесуальні особливості дізнання, як форми досудового розслідування проступків. Загалом, під проступками варто розуміти кримінальне правопорушення основне покарання за яке не пов’язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує трьох тисяч нмдг. Досудове розслідування щодо проступків реалізується за загальними правилами які передбачені для досудових розслідувань, але із певними особливостями.
Процесуальні основи досудового розслідування проступків:
До початку досудового розслідування, тобто до внесення відомостей в ЄРДР, не можуть проводитись процесуальні дії, але якщо необхідним є з’ясування тих обставин за яких було вчинено проступок, то допустимим є відібрання пояснень, проведення освідування, отримання висновку експертами та зняття показань з технічних приладів та засобів, а також можуть вилучатися засоби та знаряддя вчинення проступку чи інші речі до внесення відомостей в реєстр (ч.3 ст. 214 КПК). Процес доказування реалізуватиметься уповноваженими особами шляхом збирання, оцінки та перевірки показань, речових доказів, документів або ж висновків експертів, результатів освідування, показань технічних приладів з можливістю фото- зйомки, відеозапису та ін. Затримання ж особи, що підозрюється у вчиненні проступку, здійснюється відповідно до ст. 208 КПК. Разом з цим передбачається, що у випадку відмови від виконання вимоги уповноваженої особи про припинення проступку, або ж якщо чинитиметься опір, особа залишатиме місце вчинення правопорушення, в процесі переслідування не виконує вимог уповноваженої особи, або ж перебуватиме в стані алкогольного чи іншого сп’яніння, то її можуть затримати без відповідної ухвали слідчого судді. Загалом затримання може тривати не більше ніж 3 години, але якщо особа вчинятиме дії що передбачаються п.п. 1-3 ч.1 ст. 298-2 КПК, то тривалість затримання зростатиме до 72 годин, а якщо дії, що передбачені п.4 ч.1 ст. 298-2 КПК, то не більше 24 годин. В процесі досудового розслідування проступків дізнавачем можуть проводитись слідчі дії (обшуки, огляд, допити та ін.), але не допускається проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Повідомлення про підозру складає дізнавач за обов’язковим погодження з прокурором. При повідомленні підозрюваного також повинні поінформувати його і про результати медичного освідування чи висновку спеціаліста. Якщо ж підозрюваний виявить незгоду з ними, протягом 48 годин він має можливість клопотати про проведення експертизи. Строки досудового розслідування визначаються ч. 3 ст. 219 КПК, але варто зауважити на тому, що строк дізнання може подовжуватись (максимум до 30 днів). Щодо запобіжних заходів, то такі їх різновиди як домашній арешт та тримання під вартою не застосовуються в рамках досудового розслідування проступків.
Закінчення досудового розслідування проступків:
З моменту затримання, дізнавачу надається 72 години протягом яких він забов’язаний подати зібрані матеріали, повідомлення про підозру, прокурору. Про факт подання дізнавач повідомляє підозрюваного та його захисника чи ін. осіб. В свою чергу прокурор, протягом 3 днів після передачі вищезазначених матеріалів дізнавачем, може здійснити: закрити провадження шляхом прийняття відповідного рішення, повернути провадження дізнавачу, подавати обвинувальний акт до суду, або ж направити провадження на досудове розслідування у формі досудового слідства. Якщо ж прокурором було обрано варіант зі звернення до суду з обвинувальним актом чи клопотаннями, то прокурор надає копії зібраних матеріалів особі яка обвинувачується у вчиненні проступку її захиснику та потерпілому.
Допомога адвоката з кримінальних справ:
Адвокат по кримінальних справах – це незамінний учасник процесу, що забезпечуватиме комплексний захист прав та інтересів підозрюваного, обвинуваченого, або ж засудженого. Кримінальний адвокат буде присутнім під час проведення процесуальних дій за участю свого клієнта, збиратиме необхідні докази, обиратиме стратегію захисту та представлятиме інтереси клієнта протягом усього процесу. Отже, вчасно залучений адвокат у кримінальних справах допоможе збільшити вірогідність досягнення успіху.