Детальніше
Насправді, стягнення аліментів на утримання дитини можливе також і у випадках не розірвання шлюбу або не перебування батьків дитини у шлюбі.
Держава Україна звільнила позивачів (у разі подання позовної заяви про стягнення аліментів чи збільшення їх розміру) та заявників (у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів на дитину) від сплати судового збору за розгляд відповідних справ в усіх судових інстанціях.
Також Україна гарантує видання судом судового наказу на такий розмір стягнення аліментів:
1. У частці від доходу у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
2. У твердій грошовій сумі - в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
- Щоб стягнути зазначений розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) або у твердій грошовій сумі необхідно подати до суду заяву про видачу судового наказу на стягнення аліментів.
- Процес видання судом судового наказу на стягнення аліментів у наказному провадженні відрізняється від ухвалення рішення про стягнення аліментів у позовному провадженні тим, що суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом 5-10 днів з дня її надходження без судового засідання і без повідомлення заявника та боржника - другого з батьків дитини.
- Тобто, у разі подання заяви про видачу судового наказу на стягнення аліментів, ваш колишній/колишня навіть не знатимуть, що суд вирішуватиме питання про стягнення з нього/неї аліментів. Він/вона просто отримають копію судового наказу поштою. У цьому випадку держава Україна навіть позбавляє його/її права на подачу заяви про скасування судового наказу. Також, Україна встановлює, що судовий наказ про стягнення аліментів набирає законної сили у день його видачі.
Варто зауважити, що у випадку стягнення аліментів у частці від доходу за умови, що платник аліментів не має офіційного працевлаштування та офіційного доходу, то державний виконавець обраховуватиме суму аліментів, яка підлягає стягненню, з середньої місячної заробітної плати по відповідному регіону проживання платника аліментів.
У випадку вашого бажання стягнути аліменти у більшому розмір, до суду потрібно подавати позов про стягнення аліментів з відповідним обґрунтуванням.
Аліменти на дітей можна стягнути і не звертаючись до суду.
- Для цього, батьки дитини укладають договір про порядок стягнення аліментів на дитину, у якому визначають розмір та строки виплати. Договір про порядок стягнення аліментів підлягає нотаріальному посвідченню. У разі його невиконання, процедура стягнення аліментів відбувається на підставі виконавчого напису нотаріуса.
- Також варто зазначити, що батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. А якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
- Законодавство України дозволяє неповнолітній дитині – з 14 років самостійно звернутись до суду з заявою про видачу судового наказу або з позовною заявою про стягнення аліментів з своїх батьків.
У деяких випадках, окрім дитини, навіть після розлучення, право на утримання від колишнього/колишньої має інший з подружжя.
Такими випадками є, якщо один з колишнього подружжя:
1. Став непрацездатним до розірвання шлюбу або протягом 1 року від дня розірвання шлюбу.
2. Став особою з інвалідністю після спливу 1 року від дня розірвання шлюбу у результаті протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка (дружини) під час шлюбу.
3. На момент розірвання шлюбу, до досягнення пенсійного віку залишилося не більше 5 років за умови, що у шлюбі подружжя прожило не менше 10 років. Аліменти стягуються після досягнення пенсійного віку.
4. У зв'язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім'ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду. Право на утримання у цьому випадку ви маєте протягом трьох років після розірвання шлюбу.
5. Дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності і в разі розірвання шлюбу.
6. Один з подружжя, з яким проживає дитина має право на утримання до досягнення дитиною трьох років.
7. Один з подружжя, з яким проживає дитина з вадами фізичного або психічного розвитку має право на утримання до досягнення дитиною шести років.
8. Один із подружжя, з яким проживає дитина з інвалідністю, яка не може обходитись без постійного стороннього догляду, і опікується нею, має право на утримання незалежно від факту укладення шлюбу протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікуванням над нею.
Щоб розібратись в особливостях стягнення аліментів у вашому випадку, прийняти оптимальне рішення з метою стягнення аліментів на дітей отримайте консультацію в юридичному маркетплейсі «КОНСУЛЬТАНТ».
Дізнатись вартість послуг адвоката та замовити послуги адвоката можете на сайті https://consultant.net.ua/.