Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Питання порядку поділу майна подружжя після розлучення є досить поширеним серед справ, які виникають у сімейному праві.
Майнові цінності, які подружжя придбало під час шлюбу вважається спільною сумісною власністю. Це стосується навіть коли майно куплене за кошти одного з подружжя, а інший в цей час ввів домашнє господарство, навчався, доглядав за дітьми та не мав заробітку. До цього переліку не входять речі, що є особистими. Майно набуте під час шлюбу вважається таким, що належить подружжю у рівних частках, якщо не було іншої домовленості.
До спільної сумісної власності належить також заробітна плата, стипендія, пенсія, різного роду доходи, речі, що належать до професійної діяльності одного з подружжя.
До особистої приватної власності одного з подружжя належать:
1) майно, яке було придбане до шлюбу;
2) майно, яке було подароване навіть у шлюбі;
3) майно, яке перейшло у спадок;
4) майно, яке куплене за особисті кошти, навіть у шлюбі;
5) житло, що придбане у шлюбі внаслідок приватизації;
6) земля, що придбана у шлюбі внаслідок приватизації.
Законодавство надає можливість подружжю на добровільних умовах поділити спільне майно, уклавши між собою договір щодо поділу такого майна. В тому випадку коли відбувається поділ нерухомості, угода укладається письмово та нотаріально посвідчується. Адвокат по поділу майна допоможе скласти таку угоду.
Предметом такого договору є все майно або лише частина. Решта майна, що не входить до складу договору залишається у спільній сумісній власності. Предметом договору може бути така нерухомість як земельна ділянка, житловий, будинок, квартира. Після укладення угоди до реєстру речових прав на нерухоме майно вноситься інформація про нового власника.
Коли є спір між подружжям щодо поділу майна виникає необхідність у зверненні до суду задля вирішення конфлікту. Слід звернути увагу на те, що якщо поділу підлягає неподільна річ, то в такому випадку на рахунок одного з подружжя вноситься відповідна сума другим з подружжя. Приналежність речі до неподільної встановлюється судовою експертизою. Зазвичай до неподільної речі належить автомобіль. Якщо ж ситуація доходить до того, що один з подружжя відмовляється отримати грошову компенсацію то суд може визнати право власності на частку у спільному майні.
Також, частка одного з подружжя може бути збільшена судом у таких ситуаціях:
- під час проживання з дитиною, або якщо вона є непрацездатна, але повнолітня;
- під час отримання аліментів;
- під час коли суми аліментів не вистачає не утримання дитини.
Суд враховує та інші обставини, що є істотними під час збільшення частки майна. Це може відбутися тоді коли один з подружжя не заробляв без поважних причин таких як: ведення домашніх справ, навчання, піклування про дітей, хвороба. Також, суд завжди враховує інтереси дітей.
Юрист по поділу майна після розлучення роз’яснить, що позовна давність не застосовується, якщо шлюб ще не розірваний. Як показує практика для звернення до суду задля вирішення такого кола питань потрібен адвокат по поділу майна при розлученні.
Допомога при поділі майна передбачає надання фахівцем консультацій, тлумачення законодавства, обрання правової позиції, складання угоди між подружжям, заяви до суду, представництво інтересів у суді.