Детальніше
Законодавчий орган України встановив повне відшкодування шкоди, яка була заподіяна громадянинові в результаті:
1) незаконного засудження, незаконного повідомлення про підозру у вчиненні злочину, незаконного утримання під вартою, незаконного проведення обшуку, виїмки, незаконного арешту майна, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що порушують права громадян;
2) незаконного застосування адміністративного арешту чи виправних робіт, незаконної конфіскації майна, незаконного накладення штрафу;
3) незаконних оперативно-розшукових заходів.
Ваш адвокат може підтвердити право на компенсацію шкоди за наявності таких документів:
1) виправдальний вирок;
2) встановлення в обвинувальному вироку суду чи іншому рішенні суду факту незаконного повідомлення про підозру у вчиненні злочину, незаконного утримання під вартою, незаконного проведення обшуку, виїмки, незаконного арешту майна, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують або порушують права та свободи громадян, незаконних оперативно-розшукових заходів;
3) рішенням суду про закриття кримінального провадження через відсутність події злочину, відсутність складу злочину або недостатність доказів для доведення вини особи в суді і вичерпання можливостей їх отримати;
4) рішенням про закриття справи про адміністративне правопорушення.
Види шкоди, яка підлягає компенсації:
1. Втрата прибутку, яку громадянин зазнав внаслідок незаконних дій;
2. Матеріальна шкода, яка включає грошові кошти, банківські депозити та відсотки, цінні папери та відсотки за ними, частку в уставному капіталі компанії, у якій громадянин був учасником, та прибуток, який він не отримав відповідно до цієї частки, а також інші цінності. Це також включає майно, конфісковане або передане до державного доходу за рішенням суду, вилучене органами попереднього слідства, органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, а також майно, на яке було накладено арешт;
3. Штрафи, які були сплачені для виконання судового рішення, витрати на судові процеси та інші витрати, які громадянин здійснив;
4. Суми, які громадянин витратив на отримання юридичної допомоги;
5. Моральні збитки.
Для правильного розрахунку грошового еквіваленту шкоди, переліченої вище, та стягнення її з державного бюджету, відповідних підприємств, установ або організацій або повернення майна в натурі рекомендуємо звертатися за професійною правовою допомогою до юристів та адвокатів юридичного маркетплейсу «Консультант», які можуть забезпечити аналіз матеріалів справи, збір доказів, складання всіх необхідних процесуальних документів, участь у судовому засіданні та захист в суді.
Про відшкодуванні шкоди у випадку смерті громадянина
Звертаємо увагу, що у випадку смерті громадянина право на компенсацію усіх видів шкоди, за винятком моральної шкоди, переходить до його спадкоємців.
Про відновлення прав у разі звільнення з роботи
Якщо особу звільняють або відсторонюють від роботи через незаконне притягнення до кримінальної відповідальності, вона має право на відновлення на попередньому місці роботи або на призначення на іншу відповідну роботу. Однак, з відновленням на роботі не можна затягувати, оскільки держава встановила термін у три місяці з дня, коли виправдувальний вирок набув законної сили, або було прийнято рішення про закриття кримінального провадження. Протягом цього періоду особа повинна подати заяву.
Важливо пам’ятати, що період незаконного відсторонення від роботи враховується як до загального трудового стажу, так і до стажу роботи за спеціальністю, стажу державної служби та безперервного стажу.
Про повернення втраченого житла
У разі втрати громадянином житла внаслідок незаконного засудження, місцеві органи влади і самоврядування зобов’язані протягом місяця з дня звернення повернути громадянинові це житло.
Про поновлення прав у разі позбавлений військових чи інших звань
Якщо громадянин був позбавлений військових чи інших звань, а також державних нагород, йому поновлюються звання і повертаються нагороди.
Про захист гідності та честі
Якщо інформація про незаконне притягнення до кримінальної відповідальності громадянина була поширена в ЗМІ, то на вимогу цього громадянина, а в разі його смерті на вимогу його родичів, протягом одного місяця ЗМІ роблять повідомлення про рішення, що реабілітує громадянина.
Про мінімальний розмір компенсації моральної шкоди
Україною встановлено мінімальний розмір компенсації моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом, який складає не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом. Мінімальний розмір зарплати визначається на момент відшкодування.
Наприклад, за 98 місяців незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, коли мінімальна зарплата становила 6700 грн., мінімальна сума моральної шкоди становила 656 600 грн. Суд, врахувавши доводи сторони захисту в суді, збільшив суму компенсації до 900 000 грн.
Незаконне притягнення до кримінальної відповідальності відбувається з дня вручення громадянинові повідомлення про підозру.
Це лише деякі ключові моменти захисту прав громадян, які були піддані незаконному кримінальному переслідуванню. Однак кожне згадане право має безліч деталей та особливостей в доказуванні та пред'явленні вимог.
У разі потреби юридичної допомоги у процесі стягнення компенсації з держави за незаконне притягнення до кримінальної відповідальності або інших протиправних дій, бездіяльності чи рішень суб'єктів владних повноважень, пропоную свою допомогу. Маю успішний досвід та практику у стягненні компенсації з держави у судовому порядку. Консультант #1106.