Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Достатньо поширеною останнім часом є практика з отримання грантів, як певного різновиду цільового фінансування, що надається у чітко визначених умовах державною. Одним із різновидів грантів є так званий мікрогрант, що надається у вигляді безповоротної державної допомоги для розвитку власного бізнесу тим особам, які забов’язуються зареєструватися як ФОП чи створити юридичну особу і провадити підприємницьку діяльність. Отримання мікрогрантів надає можливість суб’єкту господарювання забезпечити себе фінансуванням для придбання меблів, необхідного обладнання, програмного забезпечення, налаштувати маркетинг та інших потреби. Розмір гранту може складати суму як у 150 тис. грн так і в 250 тис грн. В першому випадку отримувач бере на себе забов’язання створити одне робоче місце та працевлаштувати на нього працівника, якщо ж мова йде про суму у 250 тис. грн, то отримувачу необхідно буде створити два робочих місця та відповідно прийняти на них працівників. Тому перш ніж перейти до підготовки необхідної документації та складення бізнес-плану потрібно належним чином дослідити вимоги та порядок отримання гранту.
Бізнес-план для отримання гранту:
Для того щоб подану заяву на отримання мікрогранту розглянули, вкрай важливо додати до неї розроблений бізнес-план. Даний план необхідно складати спираючись на форму, що затверджується Міністерством економіки. Умовно складові частини бізнес плану можна поділити на описову частину та фінансову частину. Разом з цим кожна із цих частин має свої підпункти, яким також необхідно приділити належну увагу. Зокрема, описова частина бізнес-плану повинна містити підпункт в якому описується сам бізнес та бізнес-ідея яку підприємець бажає реалізувати. В цьому підпункті необхідно вказати про організацію бізнесу, основні його преваги, а якщо у отримувача є досвід роботи в даній ніші, то вказати і про це. Наступною складовою є визначення цілей діяльності. В даному підпункті варто описати як короткострокові, так і середньострокові цілі. Цілі повинні відповідати вимогам конкретизованості, досяжності та реалістичності, а також мати чіткі часові межі. Важливо також вказати чітку суму грантової допомоги (150 або 250 тис. грн) із детальним описом її використання. В бізнес-плані варто приділити увагу і власним навичкам та компетенціям, які допоможуть у реалізації бізнес-ідеї. Ще одним важливим розділом є цільова аудиторія в межах якого отримувач гранту повинен проаналізувати кінцевих споживачів тих товарів, робіт чи послуг, які він надаватиме. Окрім цільової аудиторії, вкрай важливо описати й ринок на якому реалізовуватимуться товари, послуги, або ж виконуватимуться роботи із зазначенням ключових конкурентів на ньому та інструментів за допомогою яких отримувач привертатиме увагу клієнтів. В умовах ринкової економіки жоден бізнес не функціонує без планів продажу та маркетингових стратегій, а тому заявник повинен визначитися з тим, яким чином він буде просувати свій бізнес (сайт, онлайн-реклама, соцмережі, торгові точки та ін.).
Що робити якщо повернули бізнес-план?
Оцінювання поданих заяв та бізнес-планів здійснює Державний центр зайнятості. Якщо ж виникне необхідність у доопрацюванні бізнес-плану, то регіональний центр повертає його заявнику та переносить розгляд на наступний період. Доопрацювання здійснюється лише один раз. Орфоргафічні, синтаксичні чи інші помилки які не спотворюють зміст плану не є підставами для його повернення на доопрацювання. Отримувачу надається 15 днів на внесення корективів, виправлень до свого бізнес-плану після чого він повинен надіслати його. Якщо ж заявник пропустить даний строк, то це стане вагомою підставою для відмови в отриманні гранту. Серед інших підстав для відмови можна виділити наступні: невідповідність вимогам, у разі набрання заявником 98, або ж менше балів за результатами оцінювання заяви, якщо підсумковий бал оцінювання є меншим за 130, непрозорість бізнес-плану чи його сумнівність, негативна репутація, невідповідність документації законодавчо-встановленим вимогам та ін.
Допомога юриста у складенні бізнес-плану:
Розробка бізнес-плану в процесі отримання гранту являє собою один із ключових етапів, атому послуги юриста при цьому є вкрай бажаними. Юрист врахує всі вимоги законодавства, побажання заявника, проведе правовий аналіз ситуації та документів. Отже, із залученням юриста значно збільшується вірогідність отримання бажаного фінансування і як результат розвитку бізнесу.