Детальніше
Подружжя в Україні має право на поділ спільного майна, незалежно від розірвання шлюбу.
Згідно з законодавством України, майно, набуте подружжям у шлюбі, є спільною власністю чоловіка і дружини. Це стосується навіть випадку, коли один з подружжя, перебуваючи у шлюбі, не мав доходу. Виключення з цього загального правила та презумпції спільної власності можуть бути встановлені шлюбним договором.
Подружжю, яке вирішило здійснити поділ майна після розлучення, необхідно встановити обсяг спільно нажитого майна, з’ясувати підстави і час його набуття.
Спільною сумісною власністю чоловіка і дружини вважається:
1) майно, придбане за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
2) заробітна плата, пенсія, стипендія та інші доходи, одержані одним із подружжя;
3) речі для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя.
Наведений перелік не є вичерпним.
До спільного майна подружжя не належить майно, що є особистою приватною власністю дружини чи чоловіка.
Особистою приватною власністю чоловіка або дружини є:
1) майно, набуте чоловіком або дружиною до шлюбу;
2) майно, набуте чоловіком або дружиною як подарунок або як спадок;
3) майно, набуте чоловіком або дружиною за особисті кошти;
4) приватизоване житло чоловіком або дружиною;
5) земельна ділянка, приватизована або одержана безоплатно із земель державної або комунальної власності;
6) речі індивідуального користування;
7) премії, нагороди, які чоловік або дружина одержали за особисті заслуги;
8) кошти, як відшкодування моральної шкоди.
Наведений нами перелік не є вичерпним.
З метою врахування всіх особливостей законодавства, яке регулює віднесення тієї чи іншої речі до спільної сумісної власності подружжя або до особистої приватної власності одного з подружжя, радимо звернутись за професійною правничою допомогою.
Варто зауважити:
1. Подружжя може поділити майно за взаємною згодою, для цього необхідно укласти договір про поділ спільного майна. У випадку поділу нерухомого майна, договір слід укласти у письмовій формі та нотаріально посвідчити.
2. Якщо подружжя не досягло взаємної згоди щодо поділу спільного майна, то спір доведеться вирішувати у судовому порядку.
3. Під час поділу майна суд враховує вартість речей, розмір кредиторських вимог та боргових зобов'язань.
4. Спільне майно чоловіка та дружини ділиться у рівних частках, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Суд може відступити від засади рівності часток подружжя, якщо буде доведено, що один з подружжя: не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї; приховав, знищив чи пошкодив майно подружжя; витрачав майно на шкоду сімейним інтересам.
5. Суд може збільшити частку майна дружини чи чоловіка, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні сини чи дочки, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
6. Майно осіб, які проживають однією сім’єю без реєстрації шлюбу, набуте під час спільного проживання, також належить їм на праві спільної сумісної власності і у разі спору підлягає поділу у судовому порядку.
7. Майно подружжя ділиться між чоловіком та дружиною в натурі. У випадку неподільності речі, річ присуджується одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.
8. Речі, які використовувалися у професійній діяльності, суд передає тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість таких речей враховується при поділі іншого майна.
9. Суд може присудити одному з подружжя грошову компенсацію за його частку у власності на житловий будинок, квартиру чи земельну ділянку лише за його згодою і лише за попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
10. Позовна давність у три роки застосовується до вимоги про розділ майна між подружжям, яка заявлена після розірвання шлюбу. Позовна давність обчислюється з дня, коли один із співвласників дізнався про порушення права власності на спільне майно.
Розподіл майна між подружжям потребує врахування багатьох деталей та особливостей поділу того чи іншого майна, кредитних зобов’язань подружжя та інших зобов’язань, що виникли в інтересах сім’ї. Поділ спільного майна подружжя є складним процесом та потребує уважного розгляду всіх обставин справи та дотримання вимог чинного законодавства України.