Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Сучасні умови розвитку ринкової економіки засновані на нових, прогресивних засобах товарообміну, шляхом укладення договорів купівлі – продажу чи інших правочинів. Разом з цим, таке поняття як бартер тобто прямий безготівковий обмін товарами все ще присутній у цивільних, господарських правовідносинах. Закріплюється такий обмін у формі договору міни, який передбачає обов’язок кожної із його сторін передати другій сторін у власність певний товар в обмін на інший. За таких умов сторона у договорі міни виступатиме одночасно як продавцем, так і покупцем певного товару. Відповідно до ст. 293 ГКУ у сфері господарювання товар за договором міни можна передати у власність, повне господарське відання, або ж оперативне управління.
Особливості договірного регулювання бартерних операцій:
Спершу варто визначитися з основним ознаками договору міни, а саме: консенсуальність (вважатиметься укладеним з моменту досягнення згоди щодо всіх істотних умов), двостороність, а також каузальність. Щодо предмету договору, то ним може виступати як товар, тобто рухомі чи нерухомі речі, цінні папери, валютні цінності, так і послуги чи роботи. Варто враховувати те, що об’єктом бартеру не може бути майно, що віднесене до фонду державної, комунальної власності, якщо стороною договору є державне, або ж комунальне підприємство. Істотними умовами договору міни є: предмет, ціна та строк дії. Окрім істотних умов, сторони також можуть визначити й інші, що на їх погляд ефективно врегульовуватимуть бартерну операцію. Обов’язковій письмовій формі підлягає договір міни, що укладається між юридичними особами, між фізичним та юридичними особами. Якщо ж в якості предмета виступають: земельна ділянка, об’єкт нерухомості, цілісний майновий комплекс, то окрім дотримання письмової форми, договір також підлягатиме нотаріальному посвідченню і державній реєстрації. Оскільки договір є двостороннім, то певний обсяг прав та обов’язків виникає в обох сторін. Ключовим правом, яким наділена сторона при укладенні договору міни є право вимоги передачі товару. Щодо обов’язків, то серед них варто виділити наступні: здійснити передачу товару, забезпечити належну його якість, попередити про недоліки, якщо такі наявні, а також зберегти товар у разі коли право власності покупця переходить раніше його передачі. За певних обставини допустимою є й доплата за товар, зокрема випадку коли товар більшої вартості, відповідно до договору, підлягає обміну на товар вартість якого є меншою. Загалом, важливо враховувати вимоги ст. 203 ЦКУ для того щоб укладений договір зберігав свою чинність.
Бартери в зовнішньоекономічній діяльності:
Бартерні операції можуть здійснюватись не тільки між сторонами, що находяться в межах України, але й між тими, які є іноземними суб’єктами господарювання. Важливу роль при цьому відіграє оцінка товарів, що підлягатимуть обміну адже саме вона зебезпечуватиме еквівалентність обміну, митний контроль, встановлення страхових сум та ін. Загалом у бартерному договорі, який використовуватиметься для зовнішньоекономічної діяльності зазначають загальну вартість товарів, яка імпортуватиметься та експортуватиметься (виражається в іноземній валюті). Важливо враховувати і строки на здійснення бартерної операції, адже товари, які підлягають імпорту мають бути ввезені на територію України не пізніше 180 днів з дня митного оформлення товарів, які фактично експортовані. Якщо ж експорту підлягають товари чи послуги, то з дня підписання документу, який засвідчуватиме виконання робіт чи надання послуг. Якщо ж сторона договору порушуватиме вищезазначені вимоги та інші, що встановлюються законодавством то це потягне за собою стягнення пені (0,3 відсотка від вартості неодержаних товарів, які підлягають імпорту) за кожен день прострочення. У разі настання форс-мажорних обставин, строки зупиняються та пеня стягненню не підлягає. Вкрай важливим також є й те, що у разі здійснення експорту чи імпорту товарів, послуг суб’єкт повинен повідомити про це протягом 5 днів, після підписання документа, який засвідчує факт надання послуги чи виконання робіт, митні органи про сам факт здійснення експорту (якщо імпорту, експорту підлягають товари) чи податкові органи (якщо імпорту, експорту підлягають товари, або ж послуги).
Допомога юриста в укладенні договорів міни:
Оскільки бартерні операції мають деякі юридичні тонкощі, а особливо ті, що пов’язані з зовнішньоекономічною діяльністю, то вкрай необхідними є послуги юриста. Юрист розробить проект договору, проведе правовий аналіз ситуації та на основі цього проконсультує клієнтів. Консультація юриста може знадобитися і у випадку невиконання однією із сторін своїх забов’язань за договором. Отже, юридичний супровід – це дієвий інструмент, що допоможе збільшити результативність бартерної операції.