Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Загалом, під військовозабов’язаними варто розуміти осіб, що перебувають у запасі для комплектування ЗСУ або ж інших військових формувань з метою виконання певних завдань, направлених на оборону держави. Для того щоб визначати наявні мобілізаційні ресурси держави та їх накопичення ведеться військовий облік, який складається із трьох складових, а саме: обліку призовників, військовозабов’язаних і резервістів. Ведення даного обліку реалізується на підставі паспорта громадянина та його військово-облікових документів. Разом з цим, чинне законодавство передбачає можливість за певних підстав бути знятим, або ж взагалі виключеним з такого обліку. Поняття «зняття» та «виключення» варто розрізняти, адже у першому випадку мова йтиме про тимчасові заходи наслідком яких не є втрата статусу військовозабов’язаного, а якщо особа виключена з обліку, то вона не буде вважатися військовозабов’язаною.
Підстави для зняття, виключення з військового обліку:
Оскільки військовий облік включає в себе, як було зазначено, три складові, то варто зазначити підстави для зняття окремо щодо призовників, військовозабов’язаних та резервістів. Підставами для знання з обліку призовників є: зміна місцевості в межах України, тобто нове місце проживання, вибуття за межі України на строк, що є більшим ніж 3 місяці, взяття на облік військовозабов’язаних, отримання певних військових звань, або ж припинення альтернативної служби у зв’язку із її проходженням, а також виконання обов’язків у військовому резерві протягом двох контрактів. Щодо більш актуального питання, а саме зняття військовозабов’язаних з обліку, то законодавство встановлює наступні підстави: зміна місця проживання в межах України, прийняття на службу до ДБР, Нацполіції, БЕБ та ін. органів, підрозділів, вибуття за межі України на строк, що перевищує 3 місяці та ін. Щодо зняття з обліку резервістів, то підстави будуть аналогічними з попередніми окрім того, що резервісти, які є звільненими зі служби у резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі також матимуть можливість зняття з обліку та ін. аспектів. В свою чергу для виключення з обліку необхідною є наявність хоча б однієї із наступних підстав: призвання, або ж прийняття на військову службу, проходження служби у військових навчальних закладах (фахових передвищих, вищих, або ж навчальних підрозділах ВНЗ), визнання непридатним до служби і виключенням з обліку (непридатність повинна бути встановлена в результаті проходження ВЛК ), досягнення граничного віку перебування в запасі, припинення громадянства, засудження за вчинення тяжких чи особливо тяжких злочинів до покарання у вигляді позбавлення волі, або ж направленні до відбуття покарань, смерть громадянина, або ж визнання його безвісно відсутнім, оголошення померлим.
Порядок зняття, виключення з обліку:
- Якщо ж була встановлена наявність вищезазначених підстав для зняття або ж виключення, то необхідно зібрати наступні документи: заява, в якій обґрунтовуватимуться підстави для зняття, виключення, паспорт, документи, що виступатимуть доказами зазначених у заяві підстав, а також військово-облікові документи (для військовозабов’язаних такими документами є військовий квиток чи тимчасове посвідчення).
- Далі варто подати зібрані документи до ТЦК та СП. Варто заначити, що зняття або виключення з обліку здійснюється за присутності призовника, військовозабов’язаного, або ж резервіста, окрім деяких випадків.
- Отримавши документи та проаналізувавши їх, ТЦК та СП приймають рішення про виключення або ж зняття особи з обліку. Рішення може забрати як сам заявник, так і його представник. Якщо ж особі було безпідставно відмовлено у знятті чи виключенні, то рішення ТЦК та СП можна оскаржити звернувшись до суду. Справа розглядатиметься в рамках адміністративного судочинства.
Юридична консультація під час війни:
Військовий адвокат може знадобитися на будь-якому із вищеописаних етапів зняття чи виключення з обліку, так як якісний юридичний супровід в процесі зібрання документів їх подачі, взаємодії з ТЦК та СП допоможе збільшити результативність. Юрист для військовозобов'язаних може знадобитися і у раз безпідставної відмови, адже в такому випадку необхідним є реалізація процедури оскарження в тому числі і звернення до суду.