Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Ця стаття буде про порушення, які часто допускають військові при врученні повісток, і якими може скористатися кожен, щоб не отримати повістку законно та не бути зобов'язаним по ній з'являтися у військкомат. І скажу одразу – воно для тих, хто цінує свої права та готовий за них боротися.
У ній Ви дізнаєтесь:
- вручили повістку на вулиці що робити, чи це законно;
- які документи мають бути у військових при врученні повістки;
- а чи мають право військові взагалі вручати повістки;
- чи мають право військові перевіряти документи;
- як не отримати повістку законно.
Якщо Вас притягли до військкомату силою, виклик у військкомат по телефону поліції та адвокат зможе покращити Ваше становище.
Вручили повістку на вулиці що робити, чи це законно:
Часто чую питання від своїх клієнтів про те, чи законне взагалі вручення повісток на вулицях, на блокпостах чи ще десь у публічних місцях.
І відповідаю, що так, на жаль, законно. Закон не містить жодних обмежень щодо місць, де Вам можуть вручити повістку. Але є законний шлях, коли від її отримання можна цілком законно ухилитися.
І саме про нього я розповім далі.
Які документи мають бути у військових при врученні повістки:
На жаль, останнім часом про обов'язки звичайних громадян служити в армії згадують все частіше і частіше, а ось про обов'язки військових дотримуватися закону мало хто говорить. Тож давайте поговоримо про це.
Військовий при врученні повістки також має свої обов'язки.
І вони полягають не просто в тому, що це людина у формі та зі зброєю. Ні.
По-перше, при врученні повістки він у відповідь на Ваше прохання має представитися, хто він, та пред'явити свої документи. Не вручити їх Вам, а пред'явити на відстані витягнутої руки, щоб Ви змогли їх прочитати та за необхідності записати дані. А то мало хто взагалі може переодягнутися у форму і щось вручати. Звідки вам знати, що це взагалі військовий.
По-друге, далеко не кожен з військових має право вручати повістки. Для того, щоб мати право вручати Вам повістку у нього, крім посвідчення, має бути на руках ще й розпорядження керівництва, письмово, про те, що його керівник уповноважив на вручення повістки.
Відповідно до п. 56 постанови КМУ від 21.03.2002р. № 352 «Про затвердження Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» повідомлення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні ділянки здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних комплектування та соціальної підтримки.
Тобто на руках у військового має бути його посвідчення у тому, що він військовий, і розпорядження керівника. Якого, як правило, вони не мають.
Повістка у військкомат, як виявилось, теж має свої особливості вручення, про які військкомат чомусь замовчує.
А чи мають право військові взагалі вручати повістки
На жаль, так, військові на це мають право, але за наявності у них розпорядження керівника про це. Відповідно до того ж п. 56 постанови КМУ від 21.03.2002р. № 352 повістки можуть вручати:
- через відповідні органи місцевого самоврядування;
- керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форми власності;
- повістки можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Тому всі розмови про те, що військові не можуть вручати повістки неправдиві, але не безпідставні.
А чому розповім далі.
Чи мають право військові перевіряти документи
І ось найцікавіше. Військові вручати повістки можуть, а перевіряти документи не можуть.
І, як правило, вони працюють спільно з поліцією, яка вже має право право перевіряти документи.
Але не все так просто.
Право перевіряти документи у громадян у поліції є, але права передавати Ваші особисті дані військовим без Вашої згоди на це у них немає.
Тобто показувати Ваш паспорт військовим вони не мають права.
Як не отримати повістку законно
Інформацію про те, які порушення часто допускають військові та наші правоохоронні органи при врученні повісток, я Вам дала.
А тепер виникає питання, як правильно використовувати цю інформацію.
І скажу відразу, тут Вам знадобиться витримка, міцні нерви та характер. Цей спосіб для сильних і витривалих людей, для тих, хто боїться всього, побачивши людину у формі, він навряд чи годиться. Якщо боїтеся – краще отримайте повістку, або відмовтеся від підпису, а потім думайте, з'являтися у військкомат або нести відповідальність за неявку, або, можливо, у Вас є підстави для відстрочки.
Переховування від військкомату - це не завжди кримінальна відповідальність. І про це вже є інші відео і статті.
А ось для тих, хто готовий поборотися за свої права, я розповім.
Уявимо ситуацію, Ви йдете вулицею і Вам хочуть вручити повістку.
Вам потрібно, перш ніж пред'являти свої документи, чемно попросити військового і поліцейського представитися і показати свої посвідчення на відстані витягнутої руки.
Після цього Вам потрібно попросити у військового наказ командування, де його уповноважено вручати повістку.
При спробі перевірити Ваші документи, їх також надавати не в руки, а на відстані витягнутої руки. Ви також їх не повинні давати до рук.
І попросити поліцейського не передавати Ваші особисті дані військовим. Сказати, що я не даю вам таких повноважень. Попросити поліцію, щоб вони попросили військових відійти на 50 метрів, щоб ті не бачили дані Вашого паспорта.
За можливості фіксувати все на фото, відео, аудіо. Розуміючи, що така можливість є не кожен, можна просто непомітно включити диктофон у сумочці.
Звичайно, всі ці Ваші вимоги швидше за все не виконають.
І після цього Вам потрібно відмовитися від підпису на повістці та попросити у них скласти акт відмови від підпису. Де причиною відмови вказати, що повістку Вам вручали неуповноважені особи, які відмовилися пред'явити документи та наказ командування, а також, що поліція без Вашої згоди передавала Ваші особисті дані військовим.
І дані пояснення наскільки можна також зафіксувати на фото, відео, аудіо.
Поводьтеся ввічливо, не намагайтеся кричати, ображати когось, вплутуватися в бійку чи намагатися втекти. Це марно.
Повірте, часто ввічливістю можна завдати набагато більше труднощів органам влади, аніж провокуючи їх на якесь застосування фізичної сили чи якісь незаконні дії.
І головне, що підписи на Вашу повістку вони не отримають, а акт відмови від підпису, із зазначенням цілком законних причин, чому Ви відмовилися від повістки, буде дуже вагомим аргументом, якщо Вас спробують притягнути до відповідальності за неявку у військкомат. Незаконна спроба вручення Вам повістки не створює вам обов'язку явки у військкомат.
У цій статті я розповіла про порушення, які часто допускають військові при врученні повісток, і якими може скористатися кожен, щоб не отримати повістку законно та не бути зобов'язаним по ній з'являтися у військкомат. Також вже опубліковано безліч відео та статей про те, що робити якщо Вас насильно тягнуть у військкомат, про кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації і просто про відповідальність за неявку за повісткою, про основні хитрощі військкомату і про те, що робити, якщо не визнають відстрочку . Раджу всім ознайомитись.