Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
ЦВЛК як інструмент захисту дій ВЛК
Військова служба – публічна (державна) служба особливого характеру пов’язана із захистом територіальної цілісності та суверенітету нашої країни.
Повномасштабне вторгнення рф в Україну призвело до вирішення питання наявності у країні рівня мобілізаційного потенціалу.
З метою визначення мобілізаційного потенціалу та якісного проведення медичного огляду, які виконують свій цивільний обов’язок із захисту Батьківщини, профільними міністерствами затверджено відповідні положення проходження такими особами медичного огляду та організації діяльності військово – лікарськими комісіями.
Зміст норм чинного законодавства встановлює, що медичний огляд – це військово – лікарська експертиза відповідної категорії чоловіків та жінок, які приймаються на публічну службу.
До таких осіб залежно від категорії відносяться:
- військовозобов’язані;
- резервісти;
- призовники;
- військовослужбовці;
- допризовники;
- кандидати на службу;
- особи рядового та начальницького складу;
- члени сімей;
- поліцейські тощо.
На побутовому рівні особи, які проходять медогляд, називають такий огляд «проходження ВЛК».
Необхідно відрізняти поняття військово – лікарська експертиза (далі- ВЛЕ), як процес медичного огляду з визначення ступеня придатності до служби та установлення причинного зв’язку захворювань від військово – лікарської комісії (далі- ВЛК), як спеціального підрозділу, що проводить такий догляд.
У будь – якому разі не потрібно плутати поняття ВЛК та ВЛЕ.
ВЛК включають в себе лікарсько – льотні комісії.
ВЛК бувають:
- штатні (постійні);
- позаштатні (тимчасові).
Центральні військово – лікарські комісії – штатні ВЛК. Центральна військово – лікарська комісія (далі - ЦВЛК) є органом вищого рівня та органом військового управління комісіями.
До штатних ВЛК також віднесено:
- регіону;
- евакуаційний пункт;
- пересувні госпіталя.
ВЛК приймають постанови, які оформлюються:
- свідоцтвом про хворобу (у разі наявності показань до лікування, непридатності (обмеженої) до служби, встановлення діагнозу, необхідності переогляду);
- довідкою ВЛК (встановлення діагнозу, якщо придатний до служби, причинний зв’язок поранення);
- протоколом засідання ВЛК.
Строк дії постанови ВЛК:
затверджена довідка ВЛК, в тому числі про придатність до служби дійсна протягом 6 місяців з дня медогляду;
довідка про придатність кандидата до участі у міжнародних миротворчих операціях дійсна протягом 12 місяців з дня медогляду;
про ступінь придатності військового до служби 12 місяців з огляду.
Довідка ВЛК складається у таких випадках, зокрема: непридатність іноземців до навчання; придатність до служби в тому числі із вказанням діагнозу.
Прийняття нового порядку організації обліку військовозобов’язаних, резервістів та призовників посилив відповідальність за не виконання військового обліку.
Потрібно пам’ятати, що ВЛЕ проходять також особи, які перемістилися з тимчасово окупованої території Україна та районів ведення бойових дій.
Строк проходження ВЛК залежить від черговості та кількості осіб, які проходять медичний огляд, та не може перевищувати кількості оглянутих за робочий день у 50 осіб (мирний час), до 100 осіб (воєнний час).
Тобто, на сьогоднішній день ВЛК не повинна проводити огляд понад 100 осіб.
Як правило період проходження ВЛК на пряму залежить від категорії особи, яка проходить медичний догляд та може бути від декількох годин до декілька днів.
Так, при постановці на облік за новим місцем перебування військовозобов’язаному перед проведенням огляду необхідно мати аналізи сечі та крові, результати флюорографії та ЕКГ.
Своєчасне отримання таких аналізів дає можливість зекономити час проходження медогляду.
За результатами медогляду ВЛК приймається таке рішення:
- придатний;
- непридатний;
- потребує відповідних дій;
- обмежено придатний до служби (як в мирний, так і воєнний час);
- тимчасово непридатний.
Оскаржити рішення ВЛК можна як у позасудовому порядку, так і у судовому порядку.
Оскарження рішення ВЛК в позасудовому порядку передбачає собою факт звернення особи, яка не погоджується з результатами медичного огляду до ЦВЛК.
Для цього особі потрібно подати відповідну заяву в якій навести обґрунтування протиправності постанови ВЛК враховуючи приписи норм чинного законодавства. При можливості надати відповідне документальне підтвердження – медичні документи, які характеризують стан особи.
Потрібно знати, що зміст наданих документів, які підтверджують викладені в заяві доводи, спростують результати ВЛК. У цьому можуть допомогти правники (адвокати), які мають відповідні навички.
Слід звернути увагу, що до ЦВЛК оскаржуються лише постанови ВЛК регіонів. В інших випадках допоможе лише повторний медогляд.
Постанови інших ВЛК оскаржуються в судовому порядку.