Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із складових елементів сучасної економіки країни є страхова діяльність, що являє собою захист інтересів фізичних та юридичних осіб шляхом страхування ризиків пов’язаних із життям, здоров’ям, працездатністю пенсійним забезпеченням та ін. Сама ж страхова компанія, що відповідно надає послуги із страхування є фінансовою установою або філією страховика-нерезидента, що наділена правом на провадження страхової діяльності. Отже, страхова компанія є повноцінною одиницею підприємницької діяльності зі своєю структурою, фондами, відповідальністю. Разом з цим, страхова діяльність має декілька різновидів, а саме: пряме страхування (страхування у відповідності до класів), перестрахування, управління активами страхової компанії, а також реалізація страхових продуктів. Щодо класів згаданих вище, то мова йде про 23 класи страхування, які містяться в ст. 4 ЗУ «Про страхування» і найпоширенішими з них є наступні: страхування життя, здоров’я, страхування від нещасних випадків, на випадок хвороби, пенсійне страхування та ін.
Особливості діяльності страхової компанії:
Страхова компанія може діяти у двох організаційно-правових формах на вибір, а саме: акціонерне товариство та товариство з додатковою відповідальністю. Існують вимоги і щодо назви компанії, адже якщо суб’єкт господарювання планує спеціалізуватись на страховій діяльності і відповідно отримувати ліцензію, то в його найменуванні повинні бути такі слова як «страхова компанія», «страховик» або ж наприклад «страхова організація». Учасниками компанії можуть бути фізичні та юридичні особи, окрім тих юридичних осіб, в яких компанія має істотну участь. Можливість бути учасником також виключається і щодо громадських організацій, політичних партій, благодійних і релігійних організацій. Варто зазначити, що страхування – це достатньо врегульована законодавством сфера діяльності, а тому стосовно неї існує ряд вимог, яким повинна відповідати страхова компанія. Найсуттєвішою з них є розмір статутного капіталу, розмір якого залежить від класів ,які обираються засновниками та може сягати 32 – 48 млн. грн. При цьому капітал повинен бути формований виключно в грошовій формі. Вимоги стосуються і структури власності, а саме щодо її прозорості. Відповідно це забов’язує подавати щорічні відомості до Регулятора повідомляти про зміни у структурі власності. Також обов’язком є складення плану діяльності у сфері страхування на три роки, дотримуватися його протягом строку дії, та періодично проводити оцінку його виконання і оновлювати план на той самий строк. Важливим аспектом також є й управлінська структура компанії, вищим органом якої є загальні збори. Також страховик забов’язаний створити наглядову раду, що визначатиме стратегії розвитку компанії, контролюватиме діяльність виконавчого органу, захищатиме інтереси клієнтів та ін. Щодо виконавчого органу, то ним є правління (якщо організаційно-правовою формою є АТ), або ж дирекція (якщо ТДВ). Важливо також зазначити і про створення регулятивного капіталу метою якого є підтримка платоспроможності страховика. Капітал поділятиметься на три рівні. Загалом учасники компанії забов’язуються підтримувати платоспроможність страховика.
Процедура створення страхової компанії:
1.Першим кроком є державна реєстрація. Загалом до подачі документів реєстратору засновники реалізують ряд дій, щодо визначення організаційно-правової форми, складення установчих документів, формування внутрішньої структури, вивчення ринку та ін. Якщо ж ці етапи вже реалізовані, то необхідно подавати заяву та всі інші необхідні документи до державного реєстратора. Результатом реєстрації є внесення відомостей до ЄДР та отримання свідоцтва, що підтверджуватиме реєстрацію.
2.Другий етап стосується тих страхових компаній, що діють у формі акціонерних товариств і полягає він у реєстрації емісії цінних паперів (акцій). Якщо товариство приватне, то воно має право випускати тільки іменні акції, а якщо публічне – як іменні, так і на пред’явника.
3.Третій етап пов'язаний із ліцензуванням, адже отримання дозвільного документа є обов’язковим для суб’єктів господарювання, що бажають провадити діяльність у сфері страхування. Для цього юридичній особі необхідно відповідати всім законодавчо-встановленим вимогам. Ліцензія видається на здійснення окремих видів страхової діяльності, а для її отримання необхідно звернутися із пакетом документів до Регулятора, тобто НБУ.
Послуги юриста для бізнесу у створенні страхової компанії:
Бізнес-юрист може знадобитися на буд-якому із вищеописаних етапів створення страхової компанії. Починаючи із збору документів, визнанням із організаційно-правовою формою та реєстрацією, закінчуючи отриманням ліцензії. Юрист для бізнесу також є вкрай бажаним і при реєстрації емісії цінних паперів, тат як це достатньо складний процес, що містить свої правові особливості. Отже, юридичний супровід бізнесу – це незамінний інструмент створення успішної, злагодженої компанії.