Відповідно до Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
У випадку, коли один з батьків добровільно не утримує свою неповнолітню дитину, інший з батьків може подати позов до суду про стягнення аліментів в примусовому порядку, при цьому за результатами судового розгляду отримає судове рішення, в якому буде прописано конкретний розмір аліментів, які необхідно стягувати на одну, двох, трьох, і т.д. дітей.
Проте, відповідно до ст. 192 Сімейного кодексу України, вказаний розміо аліментів можна як зменшити, так і збільшити.
Таким чином, розмір аліментів, визначений за рішенням суду, не вважається незмінним. Платник аліментів вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли з часу ухвалення первісного рішення суду про стягнення аліментів погіршилося його матеріальне становище, стан його здоров`я або змінився сімейний стан або ж покращилося матеріальне становище, стан здоров`я чи змінився сімейний стан одержувача аліментів.
При цьому суд, з урахування встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів.
Таким чином, в разі наявності підстав, платником аліментів до суду подається заява про зменшення розміру аліментів. Інша сторона при цьому може подати відзив на позовну заяву про зменшення розміру аліментів.
Як бачимо, Сімейним кодексом України чітко не передбачено підстави для зменшення розміру аліментів. Для кожного окремого випадку це мають бути певні життєві обставини, які сталися у платника аліментів, що не дають йому змоги сплачувати аліменти у тому розмірі, що встановлений судом. Дані обставини мають бути не просто зазначені у позовній заяві про зменшення розміру аліментів, але й підтверджені відповідними доказами, які мають бути додані до позову.
Можна привести деякі приклади того, які можуть бути підстави для зменшення розміру аліментів: складне матеріальне становище, тяжка хвороба платника аліментів, народження іншої дитини, покращення матеріального стану отримувача аліментів, інші життєві обставини. Проте, слід мати на увазі, що поважність підстав для зменшення розміру аліментів в кожному окремому випадку буде розглядати суд, і немає жодних гарантій того, що суд визнає підстави для зменшення розміру, які будуть зазначені у позовній заяві, поважними, та при цьому задовольнить позов.
При вирішенні питання щодо зміни розміру аліментів, суд враховує положення ч. 1, 2 ст. 182 СК України.
Зазначені положення закону вказують на те, що при вирішенні вимог щодо зміни розміру раніше стягнутих аліментів суд зобов`язаний з`ясувати матеріальний та сімейний стан як платника аліментів, так і стягувача, а також погіршення чи поліпшення їх здоров`я.
Тому, при зверненні до суду із позовом про зменшення розміру аліментів позивачеві слід враховувати положення вказаної вище статті закону.
Варто зазначити, що про зменшення розміру аліментів при народженні другої дитини висловиввся і Верховний суд. Так, у постанові від 10 жовтня 2023 року по справі № 682/2454/22-ц Верховний суд вказав, що народження у платника аліментів іншої дитини після ухвалення рішення про стягнення аліментів на утримання першої дитини відповідно до положень статті 192 СК України є самостійною підставою для зміни розміру аліментів.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 05.02.2014 у справі № 6-143цс13 враховуючи зміст ст.ст.181,192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів. Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (ч. 3ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
У постановах Верховного Суду від 28 травня 2021 року в справі № 715/2073/20, від 03 червня 2020 року в справі № 760/9783/18-ц, від 16 вересня 2020 року в справі № 565/2071/19 викладено висновок щодо неохідності надання доказів на підтвердження погіршення майнового стану того, хто звернувся із позовною заявою про зменшення розміру аліментів, а також зазанчено, що зміна сімейного стану народження дітей від іншого шлюбу, не є безумовною і самостійною підставою для зменшення розміру аліментів.
Як бачимо, щодо позовів про зменшення розміру аліментів судова практика досить суперечлива, і у кожному конкретному випадку ситуація оцінюється суддею за його внутрішнім переконанням.
Тому, для визначення підстави для зменшення розміру та, власне, складення відповідної позовної заяви варто звернутися до спеціаліста у даній галузі права.