Зменшення розміру аліментів
Згідно з Сімейним Кодексом, батьки зобов'язані утримувати дитину до того моменту, як вона досягає повноліття. При цьому не важливо, чи перебувають вони у шлюбі, чи розлучені. Якщо сімейні стосунки між подружжям припиняються, той, хто буде жити окремо від дитини, повинен робити регулярні виплати. Але іноді сума стає непомірною для платника. Тоді стає питання про зменшення розміру аліментів.
Як зменшити суму аліментів
Найпростіший варіант — це домовитись з одержувачем платежів та підкріпити це нотаріально завіреним договором. Для проведення переговорів краще звернутися до посередника. Далеко не завжди колишнє подружжя зберігає гарні стосунки та здатне спокійно, без емоцій обговорити проблему. Послуги адвоката при досудовому врегулюванні справи незамінні. Адже він здатен дати юридичне обґрунтування необхідності зменшення виплат та грамотно провести переговори. Ще один варіант доступний за наявності у платника нерухомого майна. Подружжя може домовитись про припинення виплат, якщо нерухомість буде передана у власність дитини. Угоду також потрібно нотаріально завірити.
Зменшення розміру аліментів: судова практика
Домовитись про змінення виплат вдається далеко не завжди. Тому позовні заяви про зменшення розміру аліментів в наш час подаються досить часто. Законом України передбачена можливість знизити суму виплат, якщо на це є вагомі причини. Заява про зменшення розміру аліментів подається в суд за місцем реєстрації отримувача виплат. Альтернативна підсудність в цьому випадку діє вкрай рідко. Якщо після розгляду справи суд першої інстанції не задовольнив позов, можливе подання заяви про зменшення розміру аліментів у Верховний Суд України. Для розгляду заяви про зменшення розміру аліментів на дитину потрібно сплатити судовий збір. В цьому випадку, на відміну від позову про призначення виплат, звільнення від збору не існує. У 2023 році судовий збір на позовну заяву про зменшення розміру аліментів складає 1073 грн.
Підстави для зменшення суми аліментів
Результат розгляду справи залежить від грамотної та обґрунтованої подачі матеріалів. У позовній заяві про зменшення розміру аліментів обов'язково мають бути вказані причини прохання. Єдиного бажання платити менше геть недостатньо.
Законом чітко встановлені підстави для зміни виплат. До них відносяться:
● зміни у стані здоров'я платника;
● народження другої дитини від іншої жінки;
● нецільове використання коштів;
● наявність у дитини власних доходів;
● погіршення матеріального стану платника.
Зміни стану здоров'я
Мається на увазі хвороба, через яку платник не може більше працювати на колишній роботі та змушений перейти на іншу посаду з меншою зарплатнею. Або є патологія, що призвела до інвалідності. При цьому виникають додаткові витрати на лікування. У зразку позовної заяви про зменшення розміру аліментів має бути вказана точна причина погіршення стану здоров'я. Вона обов'язково підкріплюється доказами (довідкою МСЕК, висновком лікаря або медичними документами).
Зменшення розміру аліментів при народженні другої дитини
Цей фактор не є безумовним. Якщо у новому шлюбі з'явилася друга дитина, позовна заява може бути відхилена за умови, що доходи платника дозволяють забезпечити потреби обох. Але суд бере до уваги наявність додаткових витрат та намагається подбати про інтереси обох дітей. Тому позовну заяву про зменшення розміру аліментів на двох дітей має підкріплювати довідка про доходи.
>Нецільове використання коштів
Потрібні будуть свідчення сусідів та знайомих про те, що колишня дружина використовує отримані кошти на власні потреби. При цьому лишаючи дитину необхідних речей.
Наявність у дитини власних доходів
Дитина може мати нерухомість, яку її опікун здає в оренду, таким чином забезпечуючи додатковий дохід. Крім того, багато підлітків достатньо розвинені, щоб заробляти самостійно. Якщо отриманий дитиною дохід перевищує прибутки батька, розмір аліментів може бути зменшений.
Погіршення матеріального стану
Скорочення на службі або банкрутство компанії можуть призвести до втрати платником доходів. Щоб не накопичувати борги по аліментах, можна добитися їх зменшення. Переваги звернення до адвоката по сімейних справах:
● швидкий розгляд справи;
● допомога в зборі доказів та свідчень;
● правильно складений позов;
● підвищенні шанси на позитивне рішення.
Можливості адвоката при розгляді справи
Навіть наявність законних причин не дає гарантій отримати потрібне рішення суду. Адже воно залежить від того, наскільки обґрунтовані причини, та від подачі доказів. Саме представництво адвоката може зіграти вирішальну роль при розгляді справи. Особливо якщо залучити досвідченого фахівця. Допомогу саме такого адвоката ви отримаєте, звернувшись до нас. Наші фахівці мають багаторічний досвід у веденні подібних справ. Вони точно знають, як подати інформацію, щоб схилити суддів до потрібного рішення.