Які ж заходи впливу можна здійснити на боржника у разі наявності у нього заборгованості зі сплати аліментів?
Процедура стягнення аліментів передбачає такі заходи, вони залежать від розміру заборгованості зі сплати аліментів, а також, як показує практика, від самого державного виконавця, який повинен діяти та вживати дані заходи відповідно до норм чинного законодавства. Розмір стягнення аліментів також може бути різним, залежно від того, яким чином судовим рішення призначено їх виплачувати, який дохід у платника, та ін.
Найперше, на що має бути звернено стягнення, це заробіток боржника. З цією метою виноситься відповідна постанова, що направляється на підприємство, де працює платник аліментів.
Стягнення аліментів з безробітного також передбачено чинним законодавством. В даному випадку заборгованість зі сплати аліментів визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
У разі недостатності заробітку боржника для стягнення аліментів на дітей у визначеному законом розміру, підприємство, установа, організація, які проводили відрахування, зобов’язані нарахувати боржнику заборгованість зі сплати аліментів. Державний виконавець, до речі, також у даному випадку має нараховувати боржнику заборгованість зі сплати аліментів.
Варто зазначити, що якщо рішенням суду визначено стягнення аліментів у частині від заробітку чи доходу боржника, стягнення державним виконавцем має здійснюватися не лише із заробітної плати, а й з усіх інших видів доходу. Так, наприклад, це може бути дохід від здачі майна в оренду, і т.д.
Якщо заборгованість зі сплати аліментів перевищує суму платежів зі сплати аліментів за три місяці:
- відомості про боржника мають бути внесені до Єдиного реєстру боржників (це можна перевірити самостійно, бо даний реєстр є відкритим, і кожен може отримати дані відомості);
- Державний виконавець звертає стягнення на майно боржника;
- Стягувач може звернутися до органів поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення - ухилення від сплати аліментів
Якщо заборгованість зі сплати аліментів перевищує суму платежів зі сплати аліментів за чотири місяці, державний виконавець виносить наступні постанови, які діють до погашення боржником заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі:
- Про обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- Про обмеження боржника у праві керування транспортними засобами (проте, у даному випадку законом передбачено випадки неможливості застосування до боржника даного обмеження: якщо керування транспортними засобами є основним видом доходу боржника; якщо транспортний засіб використовується боржником у зв’язку з інвалідністю; проходження боржником військової служби різного виду);
- Про обмеження боржника у праві користування різними видами зброї;
- Про обмеження боржника у праві полювання
Також, в ході примусового виконання рішення про стягнення аліментів, у разі наявності у боржника заборгованості зі сплати аліментів понад 6 місяців, державний виконавець вправі скласти відносно боржника протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Несплата аліментів». Даний протокол направляється до суду.
Крім того, частиною 14 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено можливість накладення на боржника зі сплати аліментів штрафів, які перераховуються на користь стягувача. Так, в разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, що є більшою суми платежів за 1 рік державним виконавцем виноситься постанова про накладення на боржника штрафу у сумі 20 відсотків заборгованості зі сплати аліментів; за 2 роки – 30 відсотків; за три роки – 50 відсотків заборгованості.
У разі наявності у платника аліментів заборгованості, державний виконавець має право накладати арешти на його рахунки у банках, які може виявити в ході перевірки його майнового стану. Крім того, державним виконавцем може накладатися арешт на нерухоме майно боржника, наприклад на автомобіль. З цією метою державним виконавцем виносяться постанови про арешт та про розшук майна боржника, що передається на виконання органам поліції. В разі знаходження транспортного засобу, та непогашення боржником заборгованості по аліментам, державний виконавець має право реалізувати вказаний автомобіль, а кошти передати на погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Окрім того, державному виконавцеві надано повноваження навіть звертати стягнення на житло боржника, та земельну ділянку, що на ній знаходиться, проте в даному випадку розмір заборгованості зі сплати аліментів має перевищувати 20 розмірів мінімальної заробітної плати.
Як бачимо, порядок стягнення аліментів, що встановлений чинним законодавством, передбачає багато заходів впливу на недобросовісних платників.