Детальніше
Загальна мобілізація: як впливають захворювання на мобілізацію?
Законом передбачено перелік хвороб, які звільняють від мобілізації під час війни.
Оскільки в Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан, тож переглянемо список хворіб, із якими не можуть мобілізувати під час війни.
Відповідно до ст. 23 Закону України № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Додатку 1 Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ перелічено хвороби, які є підставою для винесення рішення ВЛК про непридатність та звільнення від мобілізації, зокрема:
Інфекційні та паразитарні хвороби, які звільняють від мобілізації
Повністю непридатними до військової служби визнаються особи, яким встановлено діагноз:
- активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини;
- активний, прогресуючий туберкульоз інших органів (крім легенів);
- тяжкі форми вірусних гепатитів зі значним порушенням функцій організму, які важко піддаються лікуванню;
- ВІЛ з імунною декомпенсацією в ІV стадії.
Виявлені інфекції, що передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея, хламідіоз, трихомоніаз тощо) є підставою для рішення ВЛК про тимчасову непридатність і повторне проходження медкомісії після лікування.
У разі виявлення інших інфекційних та паразитарних хвороб ВЛК може визнати військовозобов’язаного обмежено придатним або відтермінувати його мобілізацію для проходження лікування.
Новоутворення, які звільняють від мобілізації
Онкологічні захворювання можуть бути причиною для визнання непридатності тільки у важких випадках зі значним порушенням функцій організму:
- злоякісні новоутворення з метастазами та неоперабельний стан;
- онкологічні хвороби лімфоїдної тканини, крові та споріднених їм тканин зі значними змінами у складі крові (лімфогранульоматоз, мієлома, лейкози, мієлодиспластичний синдром тощо), що прогресують;
- доброякісні пухлини будь-якої локалізацій зі значними порушеннями функцій організму.
Військовозобов’язані у післяопераційному стані або в період реабілітації після променевої чи хіміотерапії визнаються тимчасово непридатними. Таким особам призначається повторне проходження ВЛК після завершення курсу лікування та реабілітації.
Військовозобов’язані, в яких діагностовано новоутворення (злоякісні чи доброякісні), що не викликають значного порушення функцій організму, під час воєнного стану визнаються обмежено придатними.
Хвороби крові та кровотворних органів, які звільняють від мобілізації
У більшості випадків військовозобов’язані з хворобами крові та кровотворних органів визнаються обмежено придатними.
Рішення про тимчасову непридатність з повторним проходженням ВЛК приймається після хірургічних втручань. Повністю непридатними визнаються лише ті особи, чей стан діагностується як швидко прогресуючий і декомпенсований (зі значним порушенням функцій органів і систем).
До переліку хвороб крові та кровотворних органів належать:
- усі види анемій;
- порушення згортання крові;
- пурпура (ідіопатична, тромбоцитопенічна);
- геморагічні стани (підвищена кровоточивість);
- агранулоцитоз;
- хвороби селезінки;
- порушення із залученням імунного механізму (усі види саркоїдозу, імунодефіцити).
Ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин, які звільняють від мобілізації
Патології органів ендокринної системи, обмінні розлади та порушення обміну речовин можуть бути підставою для визнання непридатності тільки у випадках зі значним порушенням функцій. У легших станах військовозобов’язаного визнають обмежено придатним.
До таких хвороб належать:
- хвороби щитоподібної залози (за винятком новоутворень);
- виснаження внаслідок недостатнього харчування;
- цукровий діабет та інші порушення регуляції глюкози;
- патології інших ендокринних залоз;
- ожиріння (надмірна вага) та наднизькою вагою (висновок профільного лікаря) ;
- функціональна гіпербілірубінемія;
- ліпоматоз тощо.
Та з іншими захворюваннями,про які детально буде розказано у наступній статті,зокрема до таких відносяться: Розлади психіки та поведінки, які звільняють від мобілізації;Хвороби нервової системи, які звільняють від мобілізації;Хвороби ока, які звільняють від мобілізації;Хвороби вуха, які звільняють від мобілізації;Хвороби системи кровообігу, які звільняють від мобілізації;Хвороби органів дихання, які звільняють від мобілізації;Хвороби органів травлення, які звільняють від мобілізації, Хвороби шкіри та підшкірної клітковини, які звільняють від мобілізації;Хвороби кістково-м’язової системи та сполучної тканини, які звільняють від мобілізації;Вади розвитку й хромосомні порушення, які звільняють від мобілізації;Травми, отруєння та наслідки дії зовнішніх причин, які звільняють від мобілізації.
А тому,нагадуємо про те, що деякі категорії військовозобов’язаних мають на це право, подавши відповідні документи до ТЦК та СП !