Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Виключну роль під час досудового розслідування відіграють слідчі дії, перелік яких встановлений чинним кримінально-процесуальним законодавством. Одним із різновидів слідчих дій є пред’явлення для впізнання, що полягає у пізнання встановленими суб’єктами кримінального процесу раніше сприйнятого об’єкта за збереженими в пам’яті ознаками. Метою ж провадження даної слідчої дії є встановлення тотожності чи схожості певного предмета, або ж особи яка пред’являється з предметом чи особою, яку раніше спостерігали в момент вчинення правопорушення, або ж після його вчинення. З допомогою даного процесу можна встановити важливі для справи обставини, які в подальшому враховуватимуться на стадії судового провадження.
Загальні процесуальні аспекти пред’явлення для впізнання:
Для проведення буд-якої слідчої дії повинні бути наявні певні підстави. Відповідно до ст. 223 КПК достатність відомостей, які вказують на можливість досягнення вищезазначеної мети і буде виступати основною підставою для проведення пред’явлення для впізнання. Якщо ж аналізувати дане положення законодавства то можна стверджувати про наявність як фактичної так і правової підстави для проведення слідчої дії. Фактична підстава полягає в тому, що у слідчого, прокурора є достатні дані, які вказують, що конкретний суб’єкт може впізнати об’єкт за певними ознаками. Правову підставу складають нормами КПК, які детально регламентують проведення даної слідчої дії. Щодо учасників, яка обов’язково мають бути присутні, то це: слідчий, впізнаючий, впізнаваний, а також ті особи (мінімум троє) які також пред’явлються для впізнання разом із впізнаваним. Якщо ж в якості впізнаючого бере участь у слідчій дії неповнолітня особа, то обов’язково при цьому має бути присутній його законний представник, або ж педагог. Шляхом подачі клопотання сторона захисту також може бути ініціатором даної слідчої дії, і в такому разі присутність особи, яка виступила ініціатором або ж її захисника чи представника є обов’язковою. Якщо ж об’єктом впізнання є особа, речі, труп, то необхідним є залучення понятих (мінімум двоє осіб). Ще однією особливістю є час проведення слідчої дії, адже КПК чітко встановлює заборону на проведення у нічний час процесуальних дій такого характеру окрім деяких випадків, що пов’язані із невідкладністю.
Особливості пред’явлення для впізнання особи:
Перед тим як проводити дану слідчу дію має бути реалізований ряд заходів а саме необхідно: провести попередній допит впізнаючого, підібрати об’єкти серед яких проводитиметься впізнання, визначити місце та умови слідчої дії, встановити коло учасників та засоби, які при цьому використовуватимуться (технічні прилади). Особа, що підлягає впізнанню пред’являється разом з іншими особами (мінімум троє осіб) тієї ж статті без відмінностей у віці, зовнішніх та інших ознак. Виключається і проведення повного пізнання, тобто тією ж особою та а тими ж ознаками. Перед початком впізнання учасником мають бути повідомлені їх права та обов’язки слідчим або ж прокурором. Після того як особа впізнала особу яка пред’явлася для впізнання, їй необхідно пояснити за якими ознаками їй це вдалося. Законодавство при проведенні даної слідчої дії передбачає і заходи безпеки для впізнаючого тобто коли особа, яку мають впізнати не чує та не бачить ту особу, що впізнає. Якщо є необхідність дана слідча дія може бути проведена з використанням фотознімків, або ж відеоматеріалів. Вся процедура проведення впізнання, всі умови, коло учасників – відображається у протоколі.
Адвокат з кримінальних справ під час слідчих дій:
Кримінальний адвокат буде супроводжувати підозрюваного протягом усіх процесуальних діях. Під час їх проведення адвокат по кримінальних справах фіксуватиме допущені порушення слідчим, прокурором, забезпечуватиме захист прав свого клієнта. Оскільки кримінальна справа – це достатньо складний та багатостадійний процес, то кожна слідча дія, відіграє значну роль при формуванні предмета доказування і участь адвоката при цьому є запобіжником який стримуватиме від порушення прав підозрюваного.