Я Ваш персональний юрист. Моя мета – це допомога клієнтові в пошуку оптимальних рішень з актуальних правових питань.
Військовослужбовці, які сміливо та відважно обороняли Україну, інтереси нашої з Вами землі, брали участь у захисті населення у зв'язку з вторгненням РФ мають право отримати статус учасника бойових дій (УБД). Алгоритм дій і механізм отримання передбачений відповідним законом - Постановою Кабінету Міністрів України No 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження порядку надання та позбавлення такого статусу.» Розбираймось детальніше.
Скільки днів потрібно бути в АТО, щоб отримати УБД? Особа повинна бути добровольцем або військовим Збройних Сил України, захищати її територію та незалежність, забезпечувати національну безпеку та охорону, брати особисто участь у проведенні антитерористичної операції, стримувати війська РФ в областях проведення бойових дій терміном більше, ніж 30 днів.
Отримання УБД можливо, якщо особа звільнена зі служби, самостійно через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернеться із заявою; зверненням військовослужбовця; за зверненням командира частин.
Як отримати посвідчення УБД (учасника бойових дій)? До комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками таких дій особа повинна надати довідку про свою пряму участь у бойових діях задля протидії військової агресії російської федерації проти України. Окрім цього, в обов’язковому порядку слід додати один або декілька з таких документів: витяги з журналів бойових дій; бойових донесень; документи, що підтверджують ведення службових розслідувань, якщо військовий отримував поранення, каліцтва чи контузій (їх копії).
Також можливо додавати будь-які інші наявні докази виконання бойових завдань.
Бувають випадки, коли комісія відмовляє у видачі посвідчення УБД, тоді повторно це питання подається на розгляд комісії уже за рішенням керівника міністерства, центрального органу виконавчої влади або ж іншого державного органу.
Існують випадки, коли статусу учасника бойових дій можуть позбавити. Дізнаймось причини:
- були надані неправдиві дані про безпосередню участь в бойових діях;
- існує обвинувальний вирок суду про вчинення злочину (тяжкого) військовослужбовцем в період воєнного стану;
- якщо особа самостійно подала заяву про позбавлення свого статусу.
Чому ж обов’язково потрібно оформляти статус учасника бойових дій? Навіщо такий статус потрібен? Кожен військовослужбовець, який має посвідчення УБД отримує певні пільги, а саме:
1) Щорічна одноразова грошова допомога;
2) Безоплатний проїзд міським пасажирським та залізничним приміським транспортом;
3) Знижки на комунальні послуги;
4) Виплати 100% заробітної плати через тимчасову втрату працездатності;
5) Безоплатне отримання ліків за рецептом;
6) Грошова допомога при отриманні освіти самим військовим та їхнім дітям;
7) Можливість отримання позики на ремонт та будівництво власного житла.
Також зараз багатьох цікавить питання як отримати землю УБД?
ПЕРШИЙ КРОК – заява та збір документів: копія паспорта та податкового коду особи; у заяві зазначити бажане місце розташування земельної ділянки та надати графічні матеріали; згоду на збір та обробку персональних даних; посвідчення УБД.
ДРУГИЙ КРОК – клопотання до Головного управління Державного геокадастру про надання дозволу на розробку землевпорядної документації; визначаємо цільове призначення земельної ділянки та її розмір. Також це можна зробити через органи місцевого самоврядування.
ТРЕТІЙ КРОК – отримання дозволу або ж мотивованої відмови.
ЧЕТВЕРТИЙ КРОК – розробка документації за звернення заявника та її реєстрації в Державному земельному кадастрі.
П’ЯТИЙ КРОК – затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
ШОСТИЙ КРОК – право власності реєструється у нотаріуса.
Окрім того, хочу зауважити, що військовий не зобов’язаний додатково подавати довідки з земельного кадастру про те, що його право на отримання землі не було реалізовано раніше.
На даний час існує багато судової практики з приводу відмови у наданні статусу УБД, виплати одноразової грошової допомоги учасникам бойових дій, а також ненаданні дозволу для розроблення землевпорядної документації для отримання земельної ділянки у власність тощо.
Суди у своїх судових рішеннях зауважують, що із запровадженням інституту зразкової справи кожен суд зобов’язаний при розгляді типових справ враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Для прикладу це позиції Верховного Суду – постанови від 22.06.2010 у справі No 21-399во10, від 07.12.2012 у справі No 21-977во10, від 03.12.2010 у справі No 21-44а10, а також від 29.09.2020 р. у зразковій справі No 440/2722/20 (провадження No Пз/9901/14/20).
Серед нашого населення є багато Героїв, які потом та кров’ю виборюють нашу з Вами перемогу, тому їх права повинні бути обов’язково захищені.
Отже, завжди знайте свої права та обов'язки. Будь-яке незаконне рішення або бездіяльність можна оскаржити. Бажаю всім нам миру, ні війні!!Слава Україні! Нехай захисники та захисниці повернуться живими!