Отримання статусу убд
З початку повномасштабної війни Кабінет Міністрів України затвердив ряд змін щодо Постанови 413, яка регулює надання та позбавлення статусу учасника бойових дій.
Отримання убд для військових, що наразі боронять батьківщину стане легшим. Бо зміни стосувалися розширення кола осіб, що можуть претендувати на цей статус і прерогативи, які він надає власнику.
Відтепер отримання УБД доступно всім, хто зараз захищає незалежність та територіальну цілісність України у війні. У тому числі добровольці із територіальної оборони.
Розглядати такі клопотання буде спеціальна комісія, що була створена 10 листопада 2022 року Наказом Міністерства оборони України № 369.
Як отримати посвідчення учасника бойових дій?
Документи затвержують, що статус можуть отримати військовослужбовці, працівники прикордоних служб та інших підрозділів, що боронили українські землі, зберігали незалежність та суверенітет країни. При цьому для отримання статусу убд, вони мали брати безпосередню участь у воєнних діях чи антитерористичній операції в період їх проведення.
Посвідчення убд видає ряд державних служб:
● Мін’юст;
● Міноборона;
● МВС;
● Національна гвардія;
● СБУ;
● Адміністрації прикордоних служб;
● ДСНС та інші.
Це відповідна нагрудна відзнака особам, що підлягають Порядку про отримання статусу учасника бойових дій.
Хто може отримати посвідчення убд
Отримати цей статус можуть військовослужбовці різних підрозділів, які захищали територіальну цілісність України та брали участь в бойових діях чи проведенні спецоперацій.
Також отримати посвідчення убд можуть:
● Особи, що доєдналися до добровольчих формувань. Які самоорганізовано захищали незалежність країни та стримували агресію країни нападника.
● Особи, що виконували дії для захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України
● У 2 пункті Порядку зазначений ширший перелік осіб, які можуть претендувати на отримання статусу убд.
● Будь-які особи, які брали участь у бойових завданнях при зіткненні з противником (вогневим контактом), що заміновували та розміновували територію.
Всі ці дії повинні бути затвердженні штабом Збройних Сил України.
Скільки днів потрібно бути в ато щоб отримати убд?
При виконанні обов’язків особа повинна знаходитися не менше 30 календарних днів. Але у разі, якщо особа була залучена на територіях, де ведуться активні бойові дії та отримала поранення, каліцтво, контузія, яка унеможливлює проходження служби, то посвідчення убд видається незважаючи на кількість календарних днів.
Документи для отримання посвідчення убд
Щоб отримати статус учасника бойових дій необхідно оформити та зібрати ряд документів. Рекомендуємо залучити адвоката, що допоможе швидко розібратись, які конкретно документи потрібні для вашої ситуації та отримати їх.
Підставою для отримання статусу убд може бути документ про участь у бойових діях, витяги з наказів антитерористичних центрів, СБУ та інших служб про залучення особи до діяльності, що захищає суверенітет держави. Також підійдуть витяги з бойових розпоряджень та іншої документації.
Якщо особа отримала поранення чи каліцтво, то це також має засвідчити документація, яку можливо отримати у вищезазначених інстанціях.
Отримання статусу убд може відбуватися на підставі залучення до антитерористичних операцій, що вказані у документах. Це можуть бути ноторіально завіренні свідчення не менше ніж двох свідків.
Підходять також витяги з наказів та безліч інших документів. Тому обрати правильну стратегію і сформувати чіткий пакет документів допоможе наш адвокат.
Механізм отримання статусу убд разом з адвокатом
Ви отримаєте супровід адвоката, який враховує всі нюанси справи та допоможу в отриманні убд в найкоротші терміни.
Оцінка ситуації щодо отримання статусу убд
Клієнт з адвокатом укладають договір про подальшу співпрацю. Після цього адвокат може ознайомитися вже з наявними документами та зробити висновки. які ще документи необхідні. Таким чином ви отримаєте договір та подальший аналіз вашої ситуації щодо набуття статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Складання рапорту або заяви на витребування документів щодо посвідчення убд
Адвокат описує обставини справи, робить нормативно-правове обґрунтування, аналізує судову практику та здійснює написання рапорту або заяви на витребування документів, які необхідні відповідно до вимог чинного законодавства для оформлення статусу УБД.
Подання рапорту або заяви до уповноваженого органу щодо отримання статусу убд
Адвокат готує текст рапорту/заяви від імені клієнта про розгляд пакету документів до уповноваженої комісії про надання статусу учасника бойових дій. Після прийняття позитивного рішення клієнт самостійно отримує посвідчення і відповідний нагрудний знак у уповноваженого органу.