Детальніше
Як показує практика, не завжди пари у шлюбі можуть зберегти почуття, тому приходять до висновку розірвати стосунки та розлучитися, щоб припинити один відносно одного будь-які права та обов’язки як чоловіка та дружини.
В даному випадку виникає питання, яким чином можна розірвати шлюб? Можливі два варіанти розірвання шлюбу:
- розірвання шлюбу судом;
- розірвання шлюбу органом ДРАЦС.
Який варіант потрібно обирати в кожному конкретному випадку залежить від того, чи є у подружжя неповнолітні діти, і чи згодна інша сторона розірвати шлюб добровільно.
Так, якщо чоловік та дружина не мають дітей, та вирішили розлучитися, то вони можуть разом особисто подати до органу ДРАЦС заяву про те, щоб їх шлюб розірвали. У тому випадку, коли один з подружжя з якоїсь причини не може особисто подати дану заяву, то він може заздалегідь підготувати нотаріально засвідчену заяву, яку потім інший із подружжя надасть до органу ДРАЦС для розлучення.
Існують випадки, коли орган ДРАЦС може розірвати шлюб і за заявою одного із подружжя. Це коли інший із подружжя є безвісти або недієздатним.
Через місяць після подання заяви, орган державної реєстрації актів цивільного стану розриває шлюб між особами, що дану заяву подвли.
У тому випадку, коди подружжя мають малолітніх чи неповнолітніх дітей, розірвати шлюб інакше, як через суд не вийде. В даному випадку один із подружжя має можливість звернутися до суду із позовною заявою про розірвання шлюбу, після чого почнеться процес розірвання шлюбу через суд.
Варто зауважити, що позов про розірвання шлюбу суд не прийме, якщо він поданий у той період, коли дружина вагітна (крім випадку, коли інша особа визнала батьківство відносно ненародженої дитини), а також та протягом 1 року після того, як народилася спільна дитина подружжя (крім випадку, коли інша особа визнала батьківство відносно дитини, або відомості щодо батька вже не зазначені в свідоцтві про народження дитини, тобто, виключені з актового запису).
Дані випадки також не застосовуються, якщо чоловік чи дружина вчинили дії, які містять ознаки кримінального правопорушення, один відносно одного або відносно дитини.
Прийнявши позовну заяву про розірвання шлюбу до розгляду, суд вживає заходи для того, щоб примирити сторони. Як це відбувається на практиці? По -перше, суд при розлученні з’ясовує думку кожного з подружжя щодо розлучення, чи дійсно вони того бажають. По-друге, якщо один із подружжя забажає, суд відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст.251 ЦПК України зупиняє провадження у справі та надає подружжю строк, протягом якого сторони можуть примиритися. Даний строк не може перевищувати 6 місяців. У разі, якщо сторони після 6 місяців не примирилися, суд рішенням має розірвати шлюб між ними.
У разі, якщо шлюб розірвано органом ДРАЦС, кожному з подружжя буде видано свідоцтво, що посвідчує розірвання шлюбу, при цьому до відомостей про шлюб вносяться відповідні дані про його розірвання.
Якщо шлюб розірвано судом, то на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, органи ДРАЦС вносять до відомостей про шлюб відповідні відомості про розірвання шлюбу, проте в даному випадку свідоцтво про розірвання шлюбу не видається, а документом, що посвідчує, що шлюб між подружжям дійсно розірвано, є рішення суду, що набрало законної сили.
Вартість розірвання шлюбу через органи ДРАЦС буде, звичайно, меншою. При розірванні шлюбу через ДРАЦС підлягає сплаті лише державне мито у розмірі 8,5 грн. Розірвання шлюбу через суд передбачає сплату судового збору, окремо при цьому необхідно враховувати вартість послуг адвоката при розлученні.