Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Із введенням воєнного стану зберігає свою актуальність тема ухилення від мобілізації, як невиконання громадянами свого конституційного обов’язку. Загалом, під мобілізацією варто розуміти комплекс заходів, що спрямовані на планомірне переведення державної економіки, органів державної влади, підприємства організацій та установ, ЗСУ та інші формування на функціонування в умовах особливого періоду. Законодавець передбачає в такому разі притягнення як до адміністративної відповідальності, так і до кримінальної. Важливо розмежовувати за яких випадків може наставити та чи інша відповідальність, і для цього необхідно детально проаналізувати диспозиції статей різних нормативно-правових актів, склади правопорушень, ну і звісно звернути увагу на практичне застосування даних правових норм.
Умови настання адміністративної відповідальності:
Зокрема діяннями за вчинення яких передбачається адміністративна відповідальність є: порушення правил військового обліку призовниками, резервістами, військовзабов’язаними (ст. 210 КУПАП), порушення закону про оборону, чи про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУПАП) а також у разі зіпсуття військово-облікових документів чи у випадку їх варти з необережності (ст. 211 КУПАП). У першому випадку, наставатиме відповідальність у вигляді штрафу 30-50 нмдг. Разом з цим ст. 210 КУПАП передбачає і кваліфіковані ознаки серед яких можна виділи наступні: вчинення правопорушення повторно в межах одного року (тільки тому разі якщо особу було притягнуто відповідальності), а також вчинення під час особливого періоду, що відповідно на разі є більш актуальним складом. За наявності вищезазначених ознак сума штрафу збільшуватиметься (50 – 100 нмдг). В тому разі коли дії особи можна кваліфікувати за ст. 210-1 КУПАП, зокрема це можливо у разі неявки до ТЦК та СП на випадок вручення повістки або ж ухилення особою від військового обліку, то передбачена відповідальність у вигляді штрафу (100- 200 нмдг). Варто враховувати, що вчинення правопорушення посадовими особами вже потягне за особою накладення штрафу розмір якого становить 200 – 300 нмдг. Кваліфіковані ознаки є аналогічними із попередніми, а санкція даної частини передбачає відповідальність у вигляді штрафу (200 - 300 нмдг) та для посадових осіб (300 – 500 нмдг). Щодо зіпсуття військово-облікових документів, то під такими документами варто розуміти посвідчення про приписку, військовий квиток або ж тимчасове посвідчення військовослужбовця. Склад правопорушення буде наявний у разі зіпсуття вищезазначених документів, недбале зберігання, що призвело до їх втрати. Якщо ж було вчинено вищезазначеними особами дане правопорушення то за це передбачається відповідальність у вигляді штрафу (30 – 50 нмдг ) якщо ж наявні вищеперелічені кваліфіковані ознаки, розмір штрафу збільшується (50 – 100 нмдг).
Кримінальна відповідальність за ухилення:
Ухилення від призову під час мобілізації законодавець визначає як кримінально-каране в ст. 336 ККУ. Важливо звернути увагу на склад даного кримінального правопорушення. Безпосереднім об’єктом є порядок формування ЗСУ чи інших формувань, а також порядок здійснення мобілізації, що визначений чинним законодавством. Об’єктивну сторону характеризує формальний склад, тобто такий, що не передбачає настання суспільно-небезпечних наслідків, але саме діяння проявлятиметься у формі бездіяльності з боку суб’єкта правопорушення, тобто нез’явлення до призовної дільниці, установи, частини, що була зазначена в повістці. Важливим також є час вчинення правопорушення, а саме на період дії мобілізації чи особливого періоду. Не менш важливим є й суб’єкт як елемент складу правопорушення адже в даному випадку це повинна бути особа (резервіст, військовозабов’язаний), яка є придатна до військової служби, не має підстав для отримання відстрочки, або ж яку не заброньовано у встановленому законом порядку. Суб’єктивна сторона проявляється виключно у формі прямого умислу. Варто зазначити, що особу мають належним чином повідомити про обов’язок явки до конкретного ТЦК та СП у чітко встановлений час, і тільки в тому разі якщо особа проігнорувала таке повідомлення, вона виступатиме суб’єктом правопорушення. Також особливою умовою для кваліфікації за даною статтею є те, що особа вже пройшла ВЛК, де підтверджено її придатність, особа не має підстав для відстрочки, а також якщо вона вже отримала мобілізаційне розпорядження. Щодо відповідальності за вчинення даного кримінального правопорушення передбачеється позбавлення волі (3 – 5 років).
Послуги військового адвоката у кримінальним справам:
Військовий адвокат може знадобитися на будь-якій із стадій кримінального провадження. Важливість адвоката обумовлюється його активною участю у захисту прав підозрюваного, обвинуваченого, зібранні доказів, його присутності під час проведення процесуальних дій, обранні стратегії захисту. Консультація військового адвоката та його супровід допоможе уникнути протиправних дій зі сторони органів досудового розслідування. Отже юрист з військових питань – це незамінний учасник процесу залучення якого є вкрай бажаним.