юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Відповідно до чинного законодавства України, завершальною стадією судового процесу є виконавче провадження, а отже після отриманого позитивного рішення суду або судового наказу про стягнення аліментів, у більшості випадків розпочинається нелегкий процес його виконання. Чинним законодавством України визначено, що виконання зазначених судових рішень здійснюється у порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням Сімейного кодексу України, інших нормативно-правових актів, які регулюють відповідні правові відносини.
Перш за все подається позовна заява про стягнення аліментів. Після ухвалення судом позитивного рішення суду про стягнення аліментів, стягувачу необхідно звернутись до суду та отримати виконавчий лист для подальшого його пред’явлення до органів примусового виконання, або напряму до бухгалтерії, де боржнику нараховуються доходи.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчими документами є виконавчі листи видані на підставі рішень судів, судові накази, а також у разі, ухвала суду про затвердження між сторонами мирової угоди про сплату аліментів, у разі якщо така угода не виконується у добровільному порядку.
Добровільне виконання рішень про стягнення аліментів передбачене статтею 187 Сімейного кодексу та статтею 7 ЗУ «Про виконавче провадження» та полягає в тому, що виконавчий документ разом з заявою про стягнення аліментів на дитину може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо за місцем роботи боржника. Такий спосіб виконання може бути застосовано у разі відсутності заборгованості по аліментам.
Хочу звернути увагу, що виконавчі документи мають відповідати вимогам встановленими статтею 4 ЗУ «Про виконавче провадження» , а також у відповідності до ст. 24 зазначеного Закону, мають бути пред’явлені до відповідного відділу за місцем виконання. У разі недотримання зазначених вимог, виконавець повертає стягувачу, документи без прийняття до виконання. Нажаль зустрічаються випадки коли при такому повернення ці документи втрачаються та виникає потреба повторно збирати або відновлювати пакет документів необхідний для відкриття виконавчого провадження. Отже з метою недопущення таких ситуації стягувач має змогу звернутись до фахівця для отримання допомоги у поданні виконавчого документу до виконання.
Для ефективного початку виконання виконавчих документів вказаної категорії справ, у заяві про примусове виконання рішення стягувач має можливість зазначити додаткові відомості стосовно боржника, що можуть сприяти примусовому виконанню рішення. Також звертаю увагу, що у відповідності до ст. 194 Сімейного кодексу України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання, про що теж необхідно вказати у заяві про відкриття виконавчого листа.
Після подання заяви про примусове виконання рішення та виконавчого документу, виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів та не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Під час відкриття виконавчого провадження виконавець зобов’язаний провести розрахунок заборгованості на момент пред’явлення виконавчого документу до виконання та встановити розмір стягнення аліментів, про що повідомити стягувача.
Окрім постанови про відкриття виконавчого та розрахунку заборгованості по аліментам, державний виконавець має роз’яснити сторонам порядок стягнення аліментів та направити стягувачу роз’яснення положень статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України та частини дев’ятої статті 71 Закону та повідомляє, що стягувач має право надати підтвердний документ у разі, якщо аліменти стягуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, паліативної допомоги.
Отже, початок примусового виконання рішення є одним з важливих етапів виконання та забезпечує належне виконання рішень про стягнення аліментів що гарантією захисту права дитини на гідне утримання та розвиток.