Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконання судових рішень про стягнення аліментів здійснюють державні та приватні виконавці у порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням Сімейного кодексу України, інших нормативно-правових актів, які регулюють відповідні правові відносини.
Стягнення аліментів на дитину мають бути у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого статтею 182 Сімейним кодексом України, має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини та не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 ЗУ «Про виконавче провадження», за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Після перевірки поданих документів про відкриття виконавчого провадження на відповідність вимогам визначених статтями 4, 5 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, копію якої з відповідними документам та роз’ясненнями направляє стягувачу та боржнику.
Протягом десяти днів з дня відкриття виконавчого провадження виконавець здійснює заходи для отримання інформації про доходи боржника та виносить постанову про звернення стягнення на доходи боржника. Стягнення аліментів здійснюється відповідно до вимог статті 70 Закону та розмір відрахувань із доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання всіх податків та зборів. Із доходів боржника може бути утримано 50 відсотків до погашення заборгованості по аліментам у повному обсязі. Звертаю увагу на те, що при значній заборгованості по аліментам розмір відрахувань із заробітної плати може досягати 70 відсотків.
У разі якщо боржник отримує заробіток (доходи) у різних місцях, відрахування аліментів із кожного виду виплат здійснюється за окремими постановами про звернення стягнення на доходи боржника згідно з розміром утримання, визначеним виконавчим документом.
Якщо з боржника стягуються аліменти на утримання трьох і більше дітей, а також якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів за минулий час, виконавець у постанові зазначає про стягнення 50% із заробітку боржника для забезпечення поточних платежів. Заборгованість за минулий час у таких випадках може бути погашена шляхом звернення стягнення на майно боржника.
У випадках коли розмір стягнення аліментів у твердій грошовій сумі є більшим ніж відсоток, що відраховується з доходів боржника, так як останній отримує мінімальний дохід, якого не вилатає на погашення навіть поточних аліментів, різниця недоплати рахується у заборгованість та у подальшому може бути стягнута за рахунок майна боржника.
Контроль за правильністю, повнотою та своєчасністю покладається на Виконавця для цього бухгалтер підприємства зобов’язаний щомісячно звітувати перед органами примусового про суми нарахованого доходу та утриманих аліментів. За недобросовісне виконання вимог по аліментам бухгалтер несе адміністративну відповідальність.
Доволі часто трапляються ситуації коли стягувачем подається позовна заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі та згідно рішення суду встановлюється 50% прожиткового мінімум для дитини відповідного віку, але при цьому боржник має дохід що в рази більше ніж мінімальна сума що необхідно сплачувати, у такому випадку стягувачу необхідно звертатись до суду за заміною стягнення з твердої грошової суми на частину від доходу. Зміна способу стягнення аліментів здійснюється виключно у судовому порядку.
На сьогодні виконавці, у зв’язку з великою завантаженістю, не завжди мають можливість контролювати правильність та своєчасність відрахування аліментів бухгалтерами, а тому задля отримання позитивного результату, є доцільним, через відповідного фахівця у галузі права підтримувати контакт з державним виконавцем, який здійснює примусове виконання рішення про стягнення аліментів.