Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Станом на сьогоднішній день чинним законодавство за несплату аліментів передбачено адміністративна, цивільна (фінансова) та кримінальна відповідальність та відповідно встановлено процедура стягнення аліментів.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, виконавець зобов’язаний вчинити такі дії: винести повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників, звертає стягнення на майно боржника та надсилає стягувачу письмове роз’яснення про право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
Звернення стягнення на майно боржника полягає в накладенні арешту на кошти боржника та примусове стягнення аліментів на дитину з рахунків, накладенні арешту на рухоме та нерухоме майно боржника метою його подальшої реалізації в рахунок погашення боргу.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, яка утворилася з дня предявлення заява про стягнення аліментів до примусового виконання та сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (у випадках, коли аліменти стягуються на утримання дитини - інваліда - три місяці), державний виконавець встановлює тимчасові обмеження прав, а саме: тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України; про тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами; тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та тимчасове обмеження боржника у праві полювання. Всі обмеження прав встановлюються до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Хочу зауважити, що встановлений перелік обставин при яких тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано, а саме: якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування; використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю; проходження боржником військової служби, та виконання ним бойових завдань; розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.
У відповідності до положень статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення при несплаті аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби. При задоволення судом даного протоколу боржник примусово відправляється на суспільно-корисні роботи, за виконання яких боржнику нараховується заробітна плата, яка 100 % йде на погашення заборгованості по аліментам відповідно до порядок стягнення аліментів.
Фінансова відповідальність полягає у накладення на боржника додаткових штрафів за несплату аліментів, які сплачуються на користь стягувача. Даний вид відповідальності настає у разі наявності сукупного розмірі заборгованості, що заявився через 1 рік з моменту відкриття виконавчого провадження.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 1 рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 % суми заборгованості зі сплати аліментів; за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 % та за 3 роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 %. У подальшому постанова про накладення штрафу виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 1 рік.
Також законодавцем передбачено, що у разі якщо у боржника виникла заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 1 рік починає нараховуватись 10% виконавчого збору, який стягується на користь держави. Виконавчий збір нараховується щомісячно до погашення заборгованості.