Детальніше
Уклавши шлюб, чоловік та дружина набувають взаємні права та обов’язки. При цьому, може виникнути ситуація, що подружжя прожили разом досить довго, проте вирішили розлучитися, і тому їх чекає поділ майна при розлученні.
Поділ майна подружжя після розлучення – це досить делікатна тема, яка потребує індивідуального підходу в кожному окремому випадку.
За загальними правилами, усе майно, що набуте чоловіком та дружиною за час перебування їх у шлюбних відносинах є їх спільною власністю (сумісною). При цьому законодавець наголошує, що презумпція права спільної сумісної власності застосовується і тоді, коли один із подружжя не працював з незалежних від нього підстав, наприклад доглядав за дитиною. При цьому, Сімейний кодекс України до об’єктів права спільної сумісної власності чоловіка та дружини відносить усе майно, у тому числі заробіток одного з подружжя, та навіть речі для занять професійною діяльністю (музичні інструменти, медичне обладнання).
Існує також ряд майна, яке законодавець відносить виключно до приватної власності, навіть якщо воно опинилося у власності одного з подружжя під час перебування їх у шлюбі, це таке майно:
- яке чоловік або дружина придбали ще до шлюбу ;
- яке жінка або чоловік отримали у шлюбі в порядку договору дарування, або успадкували;
- Майно, придбане за особисті кошти;
- Майно, отримане у власність внаслідок приватизації;
Окрім цього, до особистої приватної власності відносяться, наприклад, коштовності (це є річчю індивідуального використання, навіть якщо вона куплена за спільні кошти), кошти, які чоловік чи дружина отримали за свої власні заслуги (наприклад, премія у якійсь області науки – проте в судовому порядку все ж можна доказати право на частку у премії іншого подружжя, якщо він чи вона сприяли її отриманню іншим з подружжя), кошти, які один із подружжя отримав як відшкодування пошкодження якоїсь речі, яка належала йому на праві приватної власності, кошти, отримані одним із подружжя в результаті страхування свого життя чи здоров’я.
Апріорі, перебуваючи у шлюбі чоловік та дружина мають обов’язок розпоряджатися майном, що є спільною сумісною власністю, за взаємною згодою. Якщо один із подружжя укладає будь-які цивільно-правові договори, вважається, що від діє не лише у своїх інтересах, а й в інтересах іншого з подружжя. Цікаво те, що при укладанні договорів, які мають бути посвідчені нотаріусом, або які підлягають державній реєстрації, згода іншого з подружжя на укладення договору має бути письмовою.
Варто зазначити, що договори, укладені в інтересах сім’ї одним з подружжя, створюють для обох з подружжя не лише права (наприклад право спільної сумісної власності), але й обов’язки, якщо майно за договором використовувалось в інтересах сім’ї. В даному випадку мова йде і про кредитні зобов’язання в тому числі.
Навіть коли подружжя розривають шлюб, право спільної сумісної власності на їх майно не припиняється.
Щоб отримати свою частку майна, можна добровільної вирішити дане питання з іншою стороною.
Якщо чоловік та дружина не домовилися про порядок поділу майна, виникає спір, який має бути вирішений судом шляхом подачі позову про поділ спільного майна подружжя.
Виникає питання: як ділиться майно після розлучення ? Все просто: враховуються усі положення закону, зазначені вище. Але при цьому, усі моменти (наявність майна, його конкретні характеристики, вартість, факт придбання за спільні кошти подружжя чи за особисті кошти чоловіка та дружини) мають бути чітко прописані у позові, при цьому підтвердженні відповідними доказами.
Окрім того, позовні вимоги про розділ майна між подружжям також мають бути прописані відповідно до конкретної ситуації. Так, якщо майно в наявності, ніхто із подружжя не продав його, то позовні вимоги мають включати вимогу про визнання майна спільною сумісною власністю, та про власне поділ майна. Проте, трапляються випадки, коли спільне майно одним з подружжя вже відчужено, без згоди іншої сторони. В даному випадку необхідно просити суд визнати майно спільною власністю подружжя (сумісною), та стягнути з іншої сторони грошову компенсацію вартості спільного майна подружжя.
Можна виділити основні принципи поділу майна судом:
- Частки подружжя у спільному майні є рівними (якщо інше не встановлено шлюбним договором);
- Якщо річ неможливо поділити, дана річ присуджується одному подружжя, а інший має право на компенсацію вартості такої речі;
- Присудження одному з подружжя грошової компенсації допускається лише за його згодою.
Окрім того, існує ще ряд інших особливостей поділу майна подружжя у судовому порядку, наприклад, частка одного з подружжя у спільному майні може бути збільшена судом, але при цьому суду мають бути представлені відповідні докази та обґрунтовані відповідно до норм закону причини такого збільшення.
Таким чином, розподіл майна між подружжям вимагає індивідуального підходу у кожному окремому випадку.