Детальніше
активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Відповідно до Конституції України захист держави – це конституційний обов’язок громадян України. Верховна Рада України передбачила для певної категорії громадян можливість не виконувати цей обов’язок. Існує певний перелік військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Так, у відповідності до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» визначено виключний перелік підстав для отримання відстрочки на період проведення мобілізації.
Таким чином органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також виключний перелік підприємств, установ та організацій мають право забронювати працівників під час дії воєнного стану.
Бронювання, як один з різновидів відстрочки оформлюється на:
- строк проведення мобілізації для працівників органів державної влади/органів місцевого самоврядування;
- до 6 (шести) місяців для працівників підприємства, установ та
організацій, простими словами для бізнесу.
Який бізнес має право бронювати працівників?
Бронювати своїх працівників мають право лише ті компанії, які пройшли пройшли процедуру визнання критично важливими.
Постанова КМУ №76 визначає перелік критеріїв, яким повинен відповідати бізнес для отримання статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та в умовах воєнного стану.
Підприємство має відповідати мінімум трьом критеріям, а саме:
- підприємство є великим платником податків (загальна сума сплачених податків/зборів має перевищувати еквівалент 1,5 млн. євро);
- сума надходжень в іноземній валюті перевищує перевищує 32 млн. євро; має стратегічне значення (перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави); галузевий критерій (визначене регулятором як важливе для галузі економіки/задоволення потреб територіальної громади);
- відсутність заборгованості по сплаті ЄСВ;
- розмір середньої заробітної плати не менше ніж визначений Держстандартом за IV квартал 2021 року у регіоні місцезаходження;
- резидент ДіяСіті.
Щодо порядку бронювання:
Пакет документів на бронювання подається до того ж органу/тієї ж військової адміністрації, яка видала наказ/визначила критично важливим підприємством.
Пакет документів повинен включати наступне:
- список працівників, які підлягають бронюванню (у форматі word та exeel);
- довідку про кількість військовозобов’язаних за формою;
- обгрунтування причини бронювання у формі листа довільної форми.
Всі зазначені документи подаються у паперовій та/або електронній формі, що залежить від органу, який здійснює розгляд.
До прикладу: фінансові установи/банки подають документи з метою бронювання працівників до Національного банку України виключно в електронній формі; аграрії подають документи до Міністерства аграрної політики та продовольства України; інформація щодо працівників у сфері IT подається до Мінцифри шляхом направлення на електронну пошту.
Отримавши пакету документів регулятор протягом 5 днів здійснює направлення останнім списку працівників на погодження та перевірку до Генерального штабу ЗСУ. Генеральний штаб ЗСУ протягом 10 (десяти) робочих днів встановлює
Відповідність військово-облікових спеціальностей працівників, які вказані у списку з даними, які містяться в Єдиному реєстрі «Оберіг».
Порада: списки, які подаються на до уповноваженого органу мають уважно перевірятись, оскільки у випадку невідповідності відомостей та наданні недостовірної інформації списки повертаються на допрацювання.
Якщо дані та списки складено правильно – документи погоджуються та направляються до Міністерства економіки Україна направляються до Міністерства економіки України.
Міністерство протягом 5 робочих днів, з дня отримання зазначених списків, приймає рішення про бронювання військовозобов’язаних.
Слід зауважити, що у списки на бронювання включаються військовозобов’язані працівники, які мають:
- військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного; не дефіцитну військово-облікову спеціальність (ВОС); актуальну військово-облікову спеціальність (не застарілу); перебувають на обліку у ТЦК, які розташовані на підконтрольній Україні території.
Перевірити актуальність ВОС офіцерського складу здійснюється у відповідності до Міноборони від 01 серпня 2023 року №444.
Документ, який підтверджує бронювання працівника є витяг з наказу Мінекономіки за підписом та печаткою директора генерального директора компанії. Цей документ видається персонально «на руки» кожному працівникові в оригіналі протягом
5 (п’яти) днів з дати отримання компанією рішення Мінекономіки
та відповідно є підтвердженням бронювання.