Детальніше
активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Оплата роботи в надурочний час
Відповідно до ст. 64 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП), надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня.
Низка статей КЗпП встановлює тривалість робочого часу працівників:
- статтею 50 передбачено норму тривалості робочого часу працівників
40 год. на тиждень;
- статтею 51 передбачено категорії працівників, яким встановлено
скорочену тривалість робочого часу;
- статтею 53 передбачено скорочення робочого часу на передодні свят та
неробочих днів;
- статтею 61 встановлено, що може бути запроваджено підсумковий облік
робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин
Порушення законодавства про працю – це фактично кримінальна відповідальність для роботодавця та керівника, тому дотримання трудового законодавства є досить важливим моментом.
Тому, будь-яке перевищення робочого часу понад встановлену норму буде вважатись надурочною роботою.
Відповідно до ст. 64 КЗпП, роботодавець може застосувати надурочні роботи тільки у виняткових випадках.
Випадки, коли можна застосувати надурочні роботи:
1) при проведені робіт, необхідних для оборони країни, а також відвернення громадського або стихійного лиха, виробничої аварії і негайного усунення їх наслідків;
2) при проведенні громадсько необхідних робіт з водопостачання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, транспорту, зв’язку – для усунення випадкових або несподіваних обставин, які порушують їх правильне функціонування;
3) У разі потреби закінчити роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час, коли припинення її може призвести до псування або загибелі державного чи громадського майна, а також у разі необхідності невідкладного ремонту машин, верстатів або іншого устаткування, коли несправність їх викликає зупинення робіт для значної кількості трудящих.
4) У разі потреби виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.
5) Для продовження роботи при нез’явленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви; в цих випадках власник або уповноважений ним орган зобов’язаний негайно вжити заходів до заміни змінника іншим працівником.
Законодавством передбачено чіткий перелік випадків, коли роботодавець може залучатися до надурочних робіт, а працівники все одно працюють над нормово. Насамперед це стосується підприємств, на яких працівники працюють за змінним режимом роботи, і свідчить про те, що роботодавець замість створення кількох додаткових робочих місць використовує більшу кількість змін на місяць.
Слід мати на увазі, що хоча КЗпП містить обмеження щодо застосування надурочних робіт не більше як 120 годин на рік, і деякі роботодавці нехтують цією вимогою, оплачуватися мають всі години, відпрацьовані працівниками надурочно, оскільки обмежень щодо виплати певної кількості годин вимоги статті 106 КЗпП не місять.
У тих випадках, коли на підприємстві застосовується підсумковий облік робочого часу, оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку передбаченому ч.1-2 ст. 106 КЗпП.