Детальніше
Адвокат з цивільних, податкових, сімейних справ, консультую військові питання
У сьогоденних умовах війни питання здоров’я та безпеки населення дуже актуальне та заслуговує окремої уваги.
Процес працевлаштування не є виключенням, адже створення безпечного та здорового робочого середовища для всього персоналу має пріоритетність для кожного роботодавця.
Україна – правова демократична держава, а тому додержання засад верховенства права та конституційних гарантій для громадян має першочерговість та пріоритетність.
Конституція України наголошує, що кожен громадянин має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Адвокат з трудового права підкреслює, що необхідність проходження попереднього медичного огляду закріплена прямими нормами трудового законодавства. Зазначений огляд проходять всі без виключення працівники при працевлаштуванні.
Мета попереднього медичного огляду – визначення стану здоров’я працівника, ступені захворювань, з’ясування можливості до виконання певних трудових обов’язків, встановлення медичних протипоказань, а також превенція виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб.
Правильно організований та проведений попередній медичний огляд відіграє важливу роль у збереженні здоров’я працівників і створенні безпеки на робочому місці.
В першу чергу це важливо для тих підприємств, які змушені проводити такі огляди через характер діяльності та встановлені вимоги законодавства.
Трудовий юрист підкреслює, що необхідність проходження попереднього медичного огляду при працевлаштуванні дійсно важлива, але мають бути розмежування для кожної категорії працівників та встановлені чіткі вимоги відповідно до займаної посади.
Слід також зазначити про необхідність проходження психіатричного огляду при працевлаштуванні. Це є обов’язковою умовою при прийнятті на роботу певних категорій працівник, а також на посади державної служби.
Відповідно до вимог законодавства попередній психіатричний огляд проводиться перед прийняттям на роботу або перед початком виконання окремих видів діяльності з особливими вимогами до стану психічного здоров’я.
За результатами проведення попереднього психіатричного огляду особі видається «Довідка», оригінал якої обов’язково надається роботодавцю при працевлаштуванні.
Попередній психіатричний огляд проходять всі категорії працівників: адміністративний персонал, працівники, зайняті на виробництві лікарських засобів, працівники, які працюють з прекурсорами, водії транспортних засобів, працівники, які мають контакт з харчовими продуктами в процесі їх виробництва, зберігання і реалізації та усі інші категорії працівників відповідно до штатного розпису підприємства та функціональних обов’язків.
Вище зазначено випадки, коли роботодавець має право вимагати медичний огляд та надання певних дозвільних документів, як умову працевлаштування з певними речовинами та для окремих видів професій. Проте, існують випадки, коли від працівників при працевлаштуванні вимагають певні результати аналізів та досліджень (наприклад, результати гінекологічних досліджень, ПАП-тест, аналіз крові і т.д.). Одразу слід запевнити, що зазначені вимоги є необґрунтованими та жодною законодавчою нормою це не встановлено, особливо для працівників, які працюють на постійній основі в офісі.
Юрист з трудових питань акцентує увагу, що роботодавець в жодному разі не має право відмовити у прийнятті на роботу та відмовитись від укладання трудового договору, якщо майбутній працівник відмовляється від надання результатів обстеження та деяких медичних аналізів, що мають лікарську таємницю, яка охороняється законом. Зазначені вимоги з боку роботодавця є незаконними, наголошує адвокат з трудових спорів, оскільки забороняється вимагати та надавати за місцем роботи інформацію про діагноз пацієнта.