Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
У кримінальному процесі запобіжний захід - це захід, який застосовується до підозрюваних або обвинувачених осіб з метою забезпечення належного ведення кримінального провадження. Ці заходи визначаються судом відповідно до закону. Дані заходи призначаються на підставі обґрунтованих підстав, що визначені законом, та мають захищати права підозрюваних або обвинувачених осіб, уникати зловживань та забезпечити ефективність проведення кримінального провадження. Питання зміни запобіжного заходу розкривається через можливість слідчого, прокурора або ж сторони захисту відповідно звернутися до суду або ж слідчого судді із відповідним клопотанням. В такому клопотанні варто описати обставини, які виникли після обранння запобіжного заходу або ж існували під час обрання але слідчий а прокурор не знали і не могли знати про них.
Загальна процедура зміни запобіжного заходу:
Звернення до суду або слідчого судді: Зазвичай процедура заміни запобіжного заходу розпочинається зверненням до суду (у випадку, коли провадження перебуває на стадії судового розгляду) або до слідчого судді (якщо провадження перебуває на стадії досудового слідства).
Подання мотивованого клопотання: Слідчий, прокурор може подати мотивовану заяву про заміну запобіжного заходу. У клопотанні зазвичай вказуються аргументи, що обґрунтовують необхідність заміни заходу.
Розгляд клопотання: Після подання заяви суд або слідчий суддя розглядає матеріали справи, а також аргументи, викладені в заяві та інших поданих документах.
Вирішення суду або слідчого судді: На підставі розглянутих матеріалів вирішується питання про заміну запобіжного заходу. Вирішення може бути прийняте у формі відповідної ухвали відповідно до процесуальних норм.
Важливо зазначити, що кожен випадок розглядається індивідуально, і рішення про заміну запобіжного заходу приймається на підставі обставин конкретної справи та з урахуванням інтересів справедливості.
Процесуальні особливості заміни запобіжного заходу на більш м’який:
Особа, стосовно якої було обрано запобіжний захід, або її адвокат може подати клопотання про заміну запобіжного заходу на більш м'який. У клопотанні слід викласти всі обставини, що обґрунтовують необхідність заміни заходу та вказати на підстави для цього. Разом із клопотанням може бути подано додаткові документи, такі як лікарська довідка, характеристика особи, рекомендації звільнених з місця роботи тощо, які демонструють зміну обставин або стану особи, що перебуває під запобіжним заходом. Суд або слідчий суддя розглядає протягом 3 днів подану заяву та додаткові документи, а також проводить розгляд інших матеріалів справи та повинні прийняти рішення про заміну запобіжного заходу на більш м'який у разі виявлення обставин, які підтверджують необхідність такої заміни, без неприпустимого затримання. Загалом, процедура заміни запобіжного заходу на більш м'який ґрунтується на індивідуальних обставинах кожної справи та вимагає об'єктивного та ретельного аналізу всіх доступних даних.
Адвокат з кримінальних справ під час зміни запобіжного заходу:
Кримінальний адвокат в процесу є вкрай важливим та активний учасником. Саме адвокат по кримінальним правам збиратиме докази наявності обставин які обґрунтовуватимуть зміну запобіжного заходу, підготовить всі необхідні процесуальні документи та захистить інтереси свого клієнта. Разом з цим адвокат у кримінальних справах обиратиме стратегію захисту, подаватиме скарги на дії слідчого, прокурора, братиме участь у процесуальних діях. Отже, оскільки кримінальна справа - це достатньо складний процес, то участь адвоката в ній є вкрай бажаною.