Детальніше
Шлюбний договір, відомий також як шлюбний контракт в Україні, є документом, укладеним між майбутніми або вже одруженими особами з метою регулювання їхніх майнових відносин. Шлюбний договір в Україні може бути укладено згідно глави 10 Сімейного кодексу України.
Умови шлюбного договору. Шлюбний договір може містити різні умови, такі як розподіл майна в разі розлучення, спадкування, визначення права на спільне майно, підприємницьку діяльність тощо. Шлюбний договір може бути укладений до укладення шлюбу або протягом шлюбу. Варто зазначити, що шлюбний договір має регулювати лише майнові відносини подружжя, а також їх майнові права відносно дітей. Особисті відносини між чоловіком та дружиною, а також між дітьми шлюбний договір не може регулювати, це прямо заборонено законом. Також, за шлюбним договором заборонено передавати у власність майно, зокрема нерухоме, право власності на яке підлягає реєстрації в державних органах. Також, шлюбний договір не може ставити у явно невигідне матеріальне становище одного із подружжя.
Порядок укладання шлюбного договору. Як укласти шлюбний договір ? Спочатку подружжя або майбутні подружжя повинні обговорити свої майнові питання та домовитися про умови, які вони бажають включити до договору. Рекомендується звернутися до кваліфікованого юриста або нотаріуса для отримання консультації щодо вмісту та правових наслідків шлюбного договору. Після обговорення умов та консультації з фахівцем подружжя може розпочати складання договору. Договір має бути укладений в письмовій формі та містити умови, які стосуються майнових відносин. Він також повинен відповідати вимогам законодавства, а саме не суперечити принципам сімейного права, не порушувати права та інтереси дітей, а також бути укладений на добровільній основі обома сторонами .Окрім того, що шлюбний договір має бути укладений в письмовій формі, він ще має бути обов’язково засвідчений нотаріально для набуття чинності. Таким чином, реєстрація шлюбного договору здійснюється нотаріусом.
Важливо зазначити, що шлюбний договір повинен бути укладений на добровільних засадах обома сторонами, відповідати вимогам законодавства та не порушувати прав та інтересів третіх осіб, зокрема дітей
Строк дії шлюбного договору. Строк дії шлюбного договору в Україні визначається самими сторонами в договорі. Так, у договорі може бути вказаний загальний строк його дії, а також окремо може бути зазначено про строк дії окремих положень, наприклад строк дії певних обов’язків, чи прав. Крім того, у договорі може бути обговорено строк дії певних відносин навіть після припинення шлюбу.
Зміна умов, та припинення дії шлюбного договору. Важливо зазначити, що шлюбний договір може бути розірваний або змінений за згодою обох сторін, а також за рішенням суду у випадках, передбачених законодавством.
Так, подружжя може скласти угоду про зміну шлюбного договору, яка обов’язково для набуття чинності має бути посвідчена нотаріусом. Крім того, шлюбний договір також може бути змінено судом у певних випадках.
Також, подружжя може скласти відмову від шлюбного договору, але якщо вони обоє виявлять таке бажання, одностороння відмова не допускається. Для цього мають подати нотаріусу заяву про відмову від шлюбного договору.
Також, варто зазначити, що шлюбний договір може втратити юридичну силу у разі винесення судом рішення про його розірвання, якщо сторона доведе таку необхідність, а також у разі визнання судом даного шлюбного договору недійсним.
У разі необхідності укладення та написання шлюбного договору, або у разі необхідності його розірвання, рекомендується звернутися до нотаріуса або юриста для отримання консультації та допомоги у складанні та укладанні договору, забезпечивши врахування всіх необхідних вимог і умов.