Написання та реєстрація шлюбного договору
Шлюбний договір — це угода, яку укладає подружжя або наречені. Його метою є регулювання майнових прав кожного у разі розлучення. Запроваджена процедура укладення вже понад 20 років тому. Але через особливості менталітету та невірне трактування принципів угоди популярністю вона не користувалася. Причиною тому була впевненість наречених, що укладення шлюбного контракту є актом недовіри. Але насправді документ є логічним та доцільним рішенням перед укладенням шлюбу. Він допомагає передбачити всі нюанси та обов'язки подружжя у разі припинення сімейних стосунків.
Кому і коли варто укладати шлюбний контракт в Україні
Варто розуміти, що шлюбний контракт укладається для попередження можливих подій. І наявні статки не мають значення. Розмір капіталу може змінитися в будь-який час. Тобто шлюбний договір потрібен як заможним нареченим, так і тим, хто на момент одруження не має особливо великих коштів чи майна.
Всупереч звичному міфу договір не є ознакою меркантильності чи бажання отримати вигоди від розлучення. Навпаки, він допомагає звести нанівець всі можливі суперечки з приводу майна та показати, що шлюб укладається без зайвих розрахунків.
Шлюбний договір в Україні доцільно укладати всім. Адже передбачити повороти долі нікому не під силу. Особливо корисним документ є для тих, хто володіє бізнесом, статками чи коштовним майном.
Юридичний бік питання
Шлюбний договір може бути укладений як перед одруженням, так і під час шлюбу. Угоду можна укласти відразу після подання заяви до РАГСу, чи навіть через 30 років подружнього життя. Єдиним виключенням є цивільний шлюб. Тобто пари, які фактично мешкають разом та ведуть спільне господарство, але при цьому не зареєстрували відносини в РАГСі, не можуть укладати договір.
Укласти контракт можуть навіть неповнолітні наречені віком від 14 до 18 років. За умови, що вони мають дозвіл на шлюб, або є емансипованими особами, які придбали офіційну самостійність через суд.
Умови укладення контракту наступні:
● повна дієздатність;
● шлюбний вік;
● особиста присутність.
Довідка! Частково дієздатні особи можуть укладати шлюбний договір за умови надання нотаріально завіреного дозволу від батьків або опікунів.
Документ може бути складений також з громадянином іншої країни. Але важливо розуміти, на якій території він складається, та виходячи з цього прописувати умови. Наприклад, якщо в документі вказано, що діти, народжені в шлюбі, мають сповідувати окрему релігію, така умова не буде дійсною на території України.
Як укладається шлюбний договір, скільки він діє та чи можна його розірвати
Порядок укладення шлюбного договору передбачає особисті відвідини нотаріуса. Це може бути державний чи приватний спеціаліст. Перед початком процедури варто визначити для себе найбільш значущі умови та проконсультуватися з юристом. Як правило, нотаріус пропонує стандартний шаблонний варіант, котрий може не відповідати індивідуальним потребам подружжя. Тому варто звертатися в компанії, що надають комплексні послуги.
До умов шлюбного договору можуть бути віднесені всі фінансові та майнові питання. Але є й певні обмеження. За допомогою документу не можна:
● зобов'язати подружжя зберігати вірність, кохати, поважати або будь-яким чином регулювати взаємовідносини;
● заборонити працювати, займати певну посаду, або іншим чином обмежити дієздатність та правоздатність;
● регулювати взаємовідносини з дитиною.
Також заборонено утискати права. Наприклад, вказати, що після розлучення все майно переходить одному з подружжя, а інший лишається ні з чим.
Документ складається в трьох екземплярах. Строк дії шлюбного договору необмежений, якщо не вказано інше. Але його можна розірвати чи змінити за згодою партнерів.
Перший крок: переговори
Найважчим кроком при укладенні, зміні чи розірванні шлюбного договору є переговори з партнером. Перед тим, як укласти шлюбний договір, психологи рекомендують спочатку з'ясувати відношення партнера до документа в цілому, а потім спокійно пояснити переваги. Укладення, зміна чи розірвання угоди без згоди іншої сторони неможливе.
Перевірка майнових прав
Спеціалісти радять при укладенні шлюбного договору звертатися до компаній, які надають комплексні послуги. На відміну від звичайного нотаріуса, вони надають допомогу на всіх етапах.
Як правило, досвідчені фахівці допомагають провести переговори з партнером та обговорити всі деталі угоди. Не менш важлива послуга з перевірки майнових прав. Юрист досліджує правдивість всіх документів, враховуючи ті, що підтверджують володіння майном.
Переваги укладення шлюбного договору:
● відсутність суперечок щодо майна;
● можливість коригувати положення задля власної зручності (в межах законодавства);
● заощадження коштів на судові розгляди при розлученні.
Від чого залежить вартість укладення шлюбного договору
Ціна шлюбного договору є сума вартості роботи різних фахівців. Для вас працюють досвідчені юристи, нотаріус, діловод. І ще багато спеціалістів, які забезпечують індивідуальний підхід до вашої проблеми та повну юридичну відповідність документа. Тому звернення до компанії за комплексною послугою завжди вигідне та доцільне. Саме так можна запобігти витратам на судові розгляди в майбутньому.
Переваги комплексної послуги:
● зрозуміла та виправдана ціна;
● абсолютна юридична відповідність документа;
● заощадження часу на перевірки та оформлення документів;
● запобігання виникненню помилок;
● супровід на всіх етапах угоди;
● консультаційна підтримка цілодобово.