Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Особливості укладення мирової угоди після ухвалення судового рішення

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
img
PREMIUM 55.59
Реклама
Одинцова Валерія
Юрист
Україна / Київ
Одинцова Валерія

i

Час прочитання: 10 хвилин Кількість переглядів: 1802
Рейтинг:
0
Дата публікації: 15.03.2023

В адвокатській діяльності здійснюю ефективне представництво та захист Ваших інтересів, юридичний супровід бізнесу. Спеціалізуюся на військовому, цивільному, адміністративному та кримінальному праві.

У випадку визнання боржником свого зобов’язання, з метою урегулювання правовідносин, що виникли, практика правозастосування виокремлює саме мирову угоду як найбільш ефективний спосіб припинення спору. Це пов'язано з тим, що умови врегулювання спору у мировій угоді встановлюють самі сторони, виходячи зі своїх інтересів та можливостей у ході переговорів, що сприяє збереженню стійких сприятливих відносин між ними. 

Рух розвитку альтернативних шляхів вирішення спорів, сприяє укріпленню правової концепції мирової угоди, яка в першу чергу ґрунтується на принципі свободи договору.

  • Мирова угода передбачена цивільним та господарським процесуальним законодавством, адміністративним законодавством також передбачено інститут подібний до мирової угоди який має назву «примирення сторін». Особливістю мирової угоди є те, що вона укладається на підставі взаємних поступок і стосується лише прав та обов’язків сторін, тобто відносини, що регулюються мають бути чітко визначеними. Предмет мирової угоди має відповідати як вимогам закону, так і вимогам розумності та добросовісності. 
  • За загальним правилом, на будь-якій стадії судового процесу сторони можуть укласти мирову угоду і зробивши спільну письмову заяву повідомити про це суд. Однак на практиці іноді виникають труднощі, коли сторони бажають укласти та подати до суду для визнання мирову угоду після ухвалення судового рішення і до набрання ним законної сили або після набрання ним законної сили та до відкриття виконавчого провадження. Розглянемо обидва варіанти.
  • Що стосується укладення мирової угоди після набрання рішенням суду законної сили без відкриття виконавчого провадження, то така практика існувала до 30.09.2020, коли Верховним Судом у справі № 753/16296/14-ц, вперше було сформовано правову позицію за якою встановлено, що реалізація зазначеного права можлива лише за наявності відкритого виконавчого провадження, тобто в процесі примусового виконання рішення суду.

Закон визначає завершальною стадією судового процесу виконавче провадження, тобто судовий розгляд справи припиняється, разом з тим, захист прав продовжується у формі виконання судового рішення.

  • Таким чином рішення слід звернути до виконання, а вже після відкриття виконавчого провадження – звернутися до виконавця з укладеною мировою угодою або заявою про відмову стягувача від примусового виконання. Своєю чергою, на виконавця покладено обов’язок передати документ до суду не пізніше триденного строку з моменту його отримання. Процесуальним наслідком затвердження судом мирової угоди слугуватиме закінчення виконавчого провадження
  • У випадку, коли рішення по справі ухвалено, однак не набрало законної сили, сторони позбавлені процесуальної можливості звернутися з мировою угодою до суду, яким його було ухвалено без відкриття виконавчого провадження. Однак, з аналізу законодавства вбачається, оскільки укладення мирової угоди є правом сторін, яким вони можуть скористатися у будь-який момент судового розгляду, тобто після відкриття провадження у справі судом та до ухвалення за результатами такого розгляду судового рішення, сторони наділені правом укласти мирову угоду у суді вищої інстанції й така практика є численною. Таким чином із подачею апеляційної або касаційної скарги та після відкриття провадження у справі відповідної інстанції, сторони поновили своє право на укладення та затвердження мирової угоди безпосередньо у суді, окрім того, перевагою є те, що у такому випадку рішення нижчої інстанції не може бути звернено до виконання.
  • Вважаю за необхідне зазначити, що якщо спір знаходиться на розгляді суду, то укладаючи мирову угоду сторона-боржник є юридично більш захищеною порівняно з укладанням, наприклад договору про добровільне відшкодування збитків. Законом не заборонено у разі визнання вимог та надання згоди добровільного відшкодування, укладати договір про добровільне відшкодування збитків, однак які ризики несе в собі такий договір, якщо він укладений постфактум наявного судового процесу або судового рішення за цим договірним зобов’язанням, яким вже встановлено обов’язок відшкодування завданої шкоди - розглянемо далі.

По-перше, при укладенні договору про добровільне відшкодування збитків первинним наслідком є те, що таким чином стороною боржника визнається наявність боргу та його розміру. У разі урегулювання правовідносин сторін шляхом укладення такого договору – на спірні правовідносини не поширюватимуться вимоги, що були правовою підставою пред’явлення первинного позову. Отже, якщо зобов’язання за укладеним договором буде виконуватися неналежно – це може слугувати підставою для позову у зв’язку із невиконанням договірного зобов’язання.

По-друге, необхідно розуміти що такий договір укладається між сторонами та судом не затверджується, на відміну від мирової угоди. Таким чином, сторона – боржник за договором, може опинитися у ситуації, коли постане необхідність доведення наявності такого договору та фактичного виконання зобов’язань за ним. Це пов’язано з тим, що у випадку недобросовісності кредитора за цим договором та за сумісництвом позивача у справі у якій рішення набрало законної сили - він не позбавлений фактичної можливості звернути рішення суду до виконання, оскільки про наявність договору про добровільне відшкодування збитків ані суду, ані органам примусового виконання рішень – не відомо.

Договір може передбачати умови за якими сторони погодили, що після фактичного зарахування відшкодування збитків на розрахунковий рахунок кредитора, кредитор добровільно відмовляється від подання будь-яких виконавчих документів для примусового виконання рішення суду, однак жодної юридичної сили для органів примусового виконання рішень такі положення нести не будуть. Наведе пов’язане з тим, що договір укладений між сторонами, породжує юридичні наслідки для сторін самого договору, а не для третіх осіб, органів, установ чи організацій.

Таким чином, ризиковість укладення подібного договору полягає в тому, що це не унеможливлює звернення позивача у справі у якій рішення набрало законної сили до виконання такого рішення. В такому випадку, навіть у разі повного відшкодування збитків, перед боржником постане потреба доведення факту виконання своїх зобов’язань.

З розвитком науки та техніки нові суспільні відносини, що виникають, зумовлюють деталізацію правового регулювання та розширення його сфери, в результаті цього кількість, складність і масштабність правових спорів збільшується, у зв’язку з чим розвиток інститутів врегулювання спорів стає дедалі актуальнішим. Перед сторонами поставатиме необхідність оцінки ризиків, можливих фінансових втрат, окрім того, вирішення спору мирним шляхом – це напружена праця сторін або осіб, що здійснюють їх представництво по досягненню згоди, пошуку компромісу, підготовки аргументації, що зі свого боку потребуватиме часу та поступок.

image
image
отримати послугу

В мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ

Безпечна угода

Ви як Замовник позбавляєтесь від усіх фінансових ризиків при співпраці з Виконавцями, адже сума оплати резервується нашим сервісом та виплачується Виконавцю лише отримавши підтвердження від Вас про завершення етапу.

У разі ненадання послуги кошти повертаються Вам. Сервіс бере на себе усі фінансові ризики та виступає гарантом та хранителем коштів, а у разі виникнення розбіжностей між сторонами - незалежним Арбітром.

Ваші кошти в надійних руках!

image
Відгуки

Від реальних користувачів

  • АН
    Андрій

    Звертався щодо ситуації з СЗЧ. Дуже допомогли – грамотно оформили позицію, підготували пояснення для слідства.

  • ВІ
    Віктор

    Оформлював ОГД після поранення. Все зробили швидко – допомогли з документами, пояснили порядок дій, підтримка була з перших хвилин.

  • НА
    Настя

    Чіткий сервіс, грамотні юристи. Я зверталась по аліментному спору – все вирішили без суду, що дуже важливо.

  • ОЛ
    Олександр

    Оперативно отримала консультацію по штрафу з податкової. Підказали, як правильно оскаржити і виграти.

  • МА
    Марія

    Допомогли скласти договір оренди і врахували всі ризики.Зробили доволі швидко, співпрацею задоволена

  • ОЛ
    Олексій

    Отримав якісну консультацію щодо реєстрації ФОП. Все чітко, зрозуміло, професійно і без води. Рекомендую!

  • СЕ
    Сергій

    Звернувся за консультацією з господарського спору. Отримав чіткий план дій і готові документи. Дуже задоволена послугами

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
  • PREMIUM 75.56 Топ 1
    image

    Студенцов Олександр

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 68.31 Топ 2
    image

    Грицай Микола Ігорович

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 59.94 Топ 3
    image

    Боревич Марія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 55.59 Топ 4
    image

    Одинцова Валерія

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 52.76 Топ 5
    image

    Баладига Сергій

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 49.34 Топ 6
    image

    Макеєв Дмитро

    Юрист Україна / Кременчук
    і
  • PREMIUM 48.51 Топ 7
    image

    Хижавська Олеся Ярославівна

    Юрист Україна / Хмельницька область
    і
  • PREMIUM 39.19 Топ 8
    image

    Миколаєнко Олена

    Юрист Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 38.62 Топ 9
    image

    Молчанов Олег Вікторович

    Адвокат Україна / Київ
    і
  • PREMIUM 37.79 Топ 10
    image

    Палагіна Юлія Володимирівна

    Юрист Україна / Харківська область
    і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
Бонус

Отримайте консультацію

Пройдіть опитування та отримайте ₴500.00 на консультацію

Надайте відповіді на вказані запитання і ми миттєво зарахуємо ₴500.00 на першу консультацію в мобільному застосунку КОНСУЛЬТАНТ. Це означає, що консультація для Вас буде абсолютно безкоштовна, а юрист отримає оплату від нашого сервісу. Це забезпечує швидку та якісну відповідь відразу від декількох фахівців. З прикладами таких консультацій можна ознайомитися нижче. Нарахування бонусу обмежені в часі, тому не зволікайте - дійте!

  • 0 дні
  • 0 години
  • 0 хвилини
  • 0 секунд
  • ukraine Україна +380
  • poland Польща +48
  • england Великобританія +44
  • usa Сполучені Штати +1
  • other Інше +
image

Дякуємо за реєстрацію!

Поставте Ваше запитання через мобільний додаток

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.