Детальніше
Захист гідності, честі та ділової репутації
Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов’язаний не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Кожен в Україні має обов’язок не поширювати про особу недостовірну інформацію та таку, що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію.
Гідність та честь є недоторканними правами кожної фізичної особи. Ці поняття визначаються як морально-етичні категорії, а також особисті немайнові права, які закон наділяє властивостями самостійних об’єктів судового захисту.
Гідність означає визнання цінності кожної фізичної особи як унікальної біопсихосоціальної цінності. Кожна людина заслуговує на повагу до себе.
Честь пов’язана з позитивною соціальною оцінкою особи в очах оточуючих. Вона ґрунтується на відповідності діянь (поведінки) загальноприйнятим уявленням про добро і зло.
Ділова репутація фізичної особи відображає суспільну оцінку її ділових і професійних якостей при виконанні трудових, службових, громадських чи інших обов’язків.
Ділова репутація юридичної особи – це оцінка її підприємницької, громадської, професійної чи іншої діяльності, яку здійснює така особа як учасник суспільних відносин.
Про спеціальні способи захисту у разі посягання на честь, гідність та ділову репутацію
Конституція України гарантує кожному судовий захист у разі втручання в його особисте і сімейне життя. За зверненням особи, суд в Україні гарантує реалізацію права на:
1. Спростування недостовірної інформації про себе та членів своєї сім’ї.
2. Відповідь на поширену інформацію стосовно особи.
3. Вилучення будь-якої інформації про себе чи членів своєї сім’ї з публічного медійного простору.
4. Заборону поширення інформації про себе чи членів своєї сім’ї.
5. Відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням недостовірної інформації.
Обрання способу захисту залежить від того, який зміст порушеного права, у який спосіб порушено право та які наслідки спричинило порушення права.
У разі реалізації права на спростування поширеної інформації, суд визнає поширену інформацію недостовірною та зобов’язує того, хто її поширив, поширити спростування такої недостовірної інформації.
У разі реалізації права на відповідь, особа, стосовно якої поширили інформацію, висвітлює власну точку зору про поширену інформацію без визнання її недостовірною.
Що вважається поширенням інформації?
Поширенням інформації є: опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв'язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.
Публічне поширення інформації також може виявлятися через розміщення плакатів, гасел та інших візуальних матеріалів у громадських місцях, а також розповсюдження листівок серед населення, які містять матеріал, що може негативно впливати на гідність та честь конкретної особи або підприємства, як фізичної, так і юридичної.
Яка інформація визнається недостовірною?
Недостовірною інформацією вважається та, що не відображає дійсності або навіть містить неправдиві дані. Це можуть бути відомості про події або явища, які не існували взагалі, або існували, але представлені неправильно або неповно.
Негативною слід вважати інформацію, в якій стверджується про порушення особою, зокрема, норм чинного законодавства або вчинення будь-яких інших дій, що суперечать принципам моралі, загальновизнаним правилам співжиття або може вважатися неетичною поведінкою в особистому, суспільному чи політичному житті. Ця інформація може порушувати право особи на повагу до її гідності, честі або ділової репутації.
Варто зазначити, що у випадку якщо поширена інформація, яка порушує особисті немайнові права, є достовірною, вимога про її спростування судом не задовольняється. Окрім того, не підлягають спростуванню та доведенню правдивості оціночні судження.
Яка інформація є оціночними судженнями?
Оціночними судженнями вважаються висловлювання, які не базуються на фактичних даних, а замість цього включають критику, оцінку дій або вираження думок. Також до оціночних суджень можуть відноситися висловлювання, які не можуть бути розглянуті як такі, що містять фактичні дані, особливо з огляду на використання мовно-стилістичних засобів, таких як гіпербола, алегорія або сатира.
Яка позовна давність у справах захисту гідності, честі чи ділової репутації?
До вимог щодо захисту гідності, честі та ділової репутації позовна давність не застосовується, за винятком вимоги щодо спростування недостовірної інформації, розміщеної у медіа.
Варто розуміти, що у справах захисту честі, гідності та ділової репутації важливим є правильно обрати спосіб захисту порушених прав та сформувати позовні вимоги, правильно визначити належних відповідачів у справі, скласти необхідні процесуальні документи у відповідності до процесуальних вимог та здійснити контроль розгляду справи у позовному або ж окремому провадженні.
Висновок
Захист честі, гідності та ділової репутації є важливою складовою сучасного правового середовища, де інформаційний простір та взаємодія між особами стають все більш активними. В епоху цифрової ери, коли інформація легко поширюється та може мати значний вплив, необхідність захисту честі, гідності та ділової репутації стає дуже актуальною.
Через правові механізми, відповідальність за розповсюдження недостовірної, образливої інформації, а також шляхи спростування неправдивих тверджень, держава забезпечує захист особистих немайнових прав будь-якої особи.
У справах захисту гідності, честі та ділової репутації адвокати юридичного маркетплейсу “Консультант” здійснюють правовий аналіз ситуації, формують правовий висновок, забезпечують захист в суді, участь у судовому засіданні по всій території України.
Автор статті забезпечить консультування, написання необхідних процесуальних документів та представництво адвоката в суді з метою захисту прав та інтересів як фізичних так і юридичних осіб у справах захисту гідності, честі та права на недоторканість ділової репутації.
Не вагайтеся звертатися до нас за юридичною допомогою у справах захисту гідності, честі та ділової репутації.
З повагою, команда юридичного маркетплейсу "Консультант".