Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
На сьогоднішній день виникає багато питань, стосовно виконання постанов про притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації, такі як: "яке саме майно можуть забирати?" "Чи можуть звернути стягнення на нерухоме майно боржника?" "чи можуть звернути стягнення на майно дружини?", тощо.
Звертаю увагу! постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від мобілізації будуть виконувати у загальному порядку встановленому Законом України "Про виконавче провадження", окремого порядку виконання таких постанов не передбачено.
Звернення стягнення на майно боржника є одним із заходів примусового виконання рішень згідно зі статтею 10 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон), у тому числі якщо воно перебуває в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ним спільно з іншими особами. Цей захід включає арешт, вилучення та примусову реалізацію майна.
Відповідно до Закону «Про виконавче провадження», при зверненні стягнення на майно боржника також існує черговість процесу. Як наслідок, першим кроком є забезпечення наявності боргу разом із майном, яке можна перемістити, у разі його відсутності борг вважатиметься неприйнятним, і виконавець зверне стягнення на майно.
Крім того, законодавець зазначає, що майно фізичної особи належить їй безпосередньо на праві власності або є частиною спільної сумісної власності, під час опису, вилучення та накладення арешту фізична особа не може вимагати стягнення свого майна, а саме:
- 1. Предмети, звичайні в побуті домашнього персоналу для задоволення повсякденних потреб (посуд, постільна білизна, засоби гігієни), особисті речі (одяг, взуття, всі дитячі речі).
2. Ліки, окуляри та інші засоби медичного призначення, необхідні боржнику, його сім'ї та особам, які перебувають на його утриманні, за медичними показаннями.
3. Меблі - 1 ліжко та стілець на кожну людину, 1 стіл, 1 шафа для кожної сім'ї.
4. Один холодильник на домогосподарство.
5. Один телевізор, один персональний комп’ютер на сім’ю та один мобільний телефон на людину.
6. Запас води для пиття, харчових продуктів, необхідних для особистого споживання, у тримісячному розмірі або кошти, необхідні для придбання цих продуктів, усі необхідні у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, що діє на день колекція, для кожного окремо.
7. Кількість палива, необхідного для щоденного приготування їжі та обігріву (в опалювальний сезон) житлового приміщення.
8. Майно, необхідне боржнику для проведення релігійних церемоній і ритуальних процесів, професійних занять, якщо це єдине джерело доходу, інструменти особистої майстерності та кераміки, книги.
9. Насіння, необхідне для наступного посіву та незібраного врожаю - призначене для фізичних осіб, які ведуть одноосібне господарство (крім земельних ділянок, на які накладено стягнення).
10. Племінна, молочна та робоча худоба (по одній одиниці), кролики (дві пари), свійська птиця (п'ять голів) і корми, необхідні для їх утримання до випуску, використовуються в не пов'язаних цілях, таких як як адміністрування бізнесу.
11. Інвентар індивідуального господарства - для осіб, які займаються сільським господарством на особистому рівні.
12. Допоміжні методи реабілітації, що передбачають компенсацію або усунення тривалих обмежень життєдіяльності інвалідів та інших видів інвалідності, автомобіль надається інвалідам за медичними показаннями безоплатно або на особливих умовах.
13. Премії, державні відзнаки, почесні та пам'ятні знаки за борг, а також предмети мистецтва, колекціонування та антикваріат, дорогоцінне каміння та вироби з нього тощо.
Важливо! при звернення стягнення на нерухоме майно боржника, законодавчо існують обмеження, а саме: у випадку, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2024 – 142 000 грн), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється.
Отже, коли до Вас завітав виконавець з метою опису та вилучення майна, з метою його подальшої реалізації в рахунок погашення боргу, доцільно буде залучити до таких виконавчий дій свого правозахисника, задля недопущення порушення ваших прав.
Юридичний сервіс «Консультант» вам завжди підбере адвоката для проведення аналіз для захист гідності та подальшого представництво адвоката в суді та подання позову до суду про зняття арешту.