Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
З початку повномаштабного вторгнення, та внаслідок бойових дій, що ведуться на тариторії нашої країни, багато родин лишились без житла та нажаль і надалі лишаються без домівок.
З метою поліпшення життя громадян, в умовах війни, та якомого більше зменшити негативні наслідки бойових дій, Верховної радою було прийнято Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України” (далі - Закон) та урядом розроблено відповідний Порядок про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна (далі - Порядок). Порядок відшкодування збитків завданих війною передбачає повне або часткове відшкодування збитків країною винною у війні.
Згідно Законгу та Порядку, передбачено два види такого відшкодування, а саме:
- - отримання цільових грошових коштів на відбудову;
- - отримання житлового сертифіката.
- У дані консультації розберемося трохи більже, що таке житлови сертифікат та як він використовується.
Отже, житловий сертифікат – це електронний документ, що підтверджує гарантії держави щодо забезпечення фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) в обсязі, що дорівнює грошовій сумі, зазначеній у такому документі та призначений для відшкодування збитків за пошкодження майна під час війни.
Грошова сума, що зазначається у житловому сертифікату визначається Комісією при розгляді заяви про відшкодування знищеного майна, у спосіб та порядок встановлений Порядком, з розрахунку загальної площі знищеного обєкту нерухомості.
Житловий сертифікат використовується для придбання нового житла замість знищеного, у відповідності до Закону та Порядку, договір про придбання житла з використанням житлового сертифіката підлягає нотаріальному посвідченню.
Нотаріус перед нотаріальним посвідченням відповідного договору має перевірити державну реєстрацію припинення права власності отримувача компенсації на знищений об’єкт нерухомого майна, за який нараховано компенсацію у вигляді відповідного сертифіката. Перевірка здійснюється з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
При встановлення нотаріусом відсутності державної реєстрації припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна, вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору про придбання житла відкладається до моменту припинення відповідного права власності. Водночас нотаріус, до якого звернулися за посвідченням договору про придбання житла, також може провести державну реєстрацію припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна, за який отримується компенсація, як відшкодування збитків внаслідок війни.
Одночасно, нотаріус має право відмовити у вчиненні нотаріальної дії щодо посвідчення договору про придбання житла з використанням житлового сертифікату у разі якщо право власності на знищену нерухомість, за яку нараховано компенсацію у вигляді житлового сертифіката, не було припинене в установлений строк.
У випадках, коли договір про придбання житла стосується об’єкта, що буде споруджений в майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва, нотаріус має перевірити:
- - наявність порушених проти замовника справ про банкрутство;
- - відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
- - відсутність факту перебування замовника будівництва у стані припинення шляхом ліквідації;
- - наявність у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт щодо відповідного об’єкта.
- Зверетаю увагу! Нотаріус зобовязаний перевірити, щоб територія, на якій розміщено житло, що купується, не була включена до територій активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територій України.
Одночасно з посвідченям договору про придбання житла з використанням житлового сертифіката, нотаріус зобовязаний:
1) накласти заборону відчуження нерухомого майна, що придбавається з використанням житлового сертифіката, строком на п’ять років;
2) вности відомості в Реєстр пошкодженого та знищеного майна: реквізити підписаного договору про придбання житла, банківські реквізити продавця (продавців) для оплати, вартість житла за договором, суму для оплати за житловим сертифікатом, ім’я та прізвище продавця об’єкта нерухомого майна.
15.04.2024 набирав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних із забороною відчуження об’єктів нерухомого майна, придбаних (у тому числі про інвестованих / профінансованих) з використанням житлового сертифіката на придбання об’єкта житлової нерухомості», згідно якого внесені зміни, які дозволяють:
- - дострокове зняття заборони відчуження, накладеної при посвідченні договору про придб:ання житла з використанням житлового сертифіката, у разі звернення стягнення на це житло;
- - передавати отримувачем компенсації в іпотеку житло, придбане з використанням житлового сертифікату, з метою забезпечення виконання своїх зобов’язань за рахунок такого житла. В даному випадку вищезазначена заборона знімається нотаріусом достроково за заявою іпотекодержателя;
- - здійснювати оплату різниці між фактичною вартістю житла, що придбавається з використанням житлового сертифіката, та вартістю, зазначеною у житловому сертифікаті, у тому числі, за рахунок кредитних коштів.