Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Не так давно було ухвалено закон 3600 від 23.02.2024, згідно з яким солдати строковики в Україні отримали право на звільнення з військової служби. Чи так це і чи всі зможуть цим скористатися. Обговоримо в цій статті.
Строковики демобілізація Україна
Так, дійсно, законом 3600 було додано пункт 7-1 до прикінцевих положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", згідно з яким усі солдати строкової військової служби, строк служби яких закінчився під час дії воєнного стану в Україні та був автоматично продовжений, звільняються з військової служби в запас.
І такі особи не можуть бути повторно призвані на військову службу протягом 12 місяців з дня звільнення в запас, крім випадку, якщо самі висловили добровільну згоду на це.
І виходить, що строковики в Україні нарешті вільні.
Думаю, що насамперед варто пояснити, хто такі строковики.
Зараз під час воєнного стану в Україні строкова військова служба скасована. І на неї ніхто не призивається.
Але до запровадження воєнного стану в Україні вона була, і частина військовозобов'язаних опинилася в ситуації, що їх було призвано на строкову військову службу, а їх примусили воювати і подовжили їхній термін служби на невизначений термін.
Зараз нарешті цей процес вирішено і такі солдати отримали право на звільнення з військової служби.
При цьому ті, хто був просто мобілізований або хто підписав контракт і служить строковиком не є і їх цей закон не стосується.
Відстрочка від мобілізації для строковиків, які звільнилися
Дуже багато військових, які звільнилися з військової служби, потрапляють у пастку. Вони отримують наказ про звільнення. Не перевіряють, чи мають вони право на відстрочку від мобілізації, ідуть ставати на облік у військкомат і тут же отримують нове мобілізаційне розпорядження.
Вони цінні кадри з бойовим досвідом, і звісно ж усі їх одразу хочуть мобілізувати.
І далеко не в кожного, у кого, приміром, батько інвалід, є право на відстрочку від мобілізації.
Тому перш ніж ставати на облік у ТЦК і СП переконайтеся, що у Вас є право на відтермінування, візьміть документи про це, надішліть заздалегідь лист на відтермінування. І тільки потім з'являйтеся в ТЦК і СП і готуйтеся відстоювати свої права.
І пам'ятайте, що за несвоєчасне взяття на облік у ТЦК і СП Ви отримаєте адміністративний штраф, а ось за неявку за повісткою на відправку вже кримінальну відповідальність.
Знаючи таку практику, солдати строковики також запанікували. Що щойно вони прийдуть до ТЦК і СП, то одразу зі статусу звільненого солдата строковика перейдуть до статусу мобілізованого. І тут уже зовсім інші підстави для звільнення, які є не в кожного.
Але тут потрібно знати свої права.
І всі строковики в разі спроби вручення їм мобілізаційного розпорядження у військкоматі повинні відмовлятися від його підпису, вимагати скласти акт відмови від підпису, де причиною відмови зазначати, що згідно з п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" вони мають право не бути мобілізованими ще 12 місяців з дня звільнення.
Мобілізаційне розпорядження строковику на строк через рік і відмова ставити його на облік
Багато ТЦК і СП, бачачи строковика, який хоче стати на облік і знаючи, що він не підлягає мобілізації ще 12 місяців, починають чинити беззаконня.
Вони намагаються вручити строковику мобілізаційне розпорядження на термін через 13 або 14 місяців, а якщо строковик відмовляється його підписувати - відмовляються ставити його на облік і не віддають військовий квиток.
Ось такий засіб маніпуляції вони придумали.
Але він не далекоглядний.
І від нього є захист.
По-перше, навчіться відрізняти бойову повістку на відправку від повістки для уточнення даних. У мобілізаційному розпорядженні, тобто в бойовій повістці, завжди написано на відправку, або бойова, або мобілізаційне розпорядження, або з'явитися з речами. А в повістці для уточнення даних цього немає.
Так от, повістку для уточнення даних Вам вручити можуть.
А ось повістку на відправлення не мають права. Перш ніж вручати повістку на відправлення, вони зобов'язані Вас запросити для уточнення даних, переконатися, що за цей рік у Вас не виникло жодних підстав на відстрочку, і тільки потім, якщо їх не виникло, виписувати мобілізаційне розпорядження.
Тому в разі спроби вручити Вам повістку на відправлення "на майбутнє" Ваше завдання відмовлятися від її підпису, вимагати скласти акт відмови від підпису, де причиною відмови вказувати, що у військкомату немає можливості уточнити Ваші дані й зазирнути на майбутнє на рік уперед, і неможливо припустити, будуть у Вас підстави для відстрочки за рік чи ні. Потім розвертатися, йти, за нею нікуди не з'являтися і йти її оскаржувати в судовому порядку.
По-друге, навчіться все фіксувати. Щоб претензії були не до Вас, що Ви не стали на облік, а до ТЦК, що він відмовляється виконувати свої обов'язки і Вас незаконно шантажує.
Приходьте в ТЦК з двома телефонами, і непомітно на аудіо записуйте їхню відмову видати військовий квиток і поставити Вас на облік.
Чому два? Один на вході можуть відібрати, його їм вручите, а другий буде у Вас все непомітно писати.
Якщо дійшло до відмови у взятті на облік, пишіть у ТЦК письмову заяву приблизного змісту: "Прошу поставити мене на військовий облік, видати військово-обліковий документ. І прошу письмово пояснити причини своєї відмови в моїй постановці на військовий облік після моєї відмови в підписі незаконного мобілізаційного розпорядження. Прошу дати письмову відповідь, яку надіслати поштою за адресою....".
Це все здайте в канццелярію під штамп і розпис. Або ж поштою цінним з описом вкладення та кур'єрською доставкою.
Головне завдання - Ви зафіксували, що Ви зі свого боку вчинили законно і туди з'явилися. А вже ТЦК ухиляється від своїх обов'язків.
Можливо, вже на цій стадії, питання вирішиться.
А якщо ні - можна зробити їм адвокатський запит. Можна скаргу на них у Міноборони. А можна подати позов до суду і через суд зобов'язати їх поставити Вас на облік.
І також це привід оскаржувати будь-які їхні штрафи нібито за не постановку на облік.
А кримінальної відповідальності за це взагалі немає і вона Вам не загрожує.
А ось у співробітників ТЦК можуть виникнути проблеми.
Хто зі строковиків не зможе звільнитися за новим законом
Ті з солдатів строкової військової служби, які встигли вже підписати контракт, на жаль, права на звільнення за новим законом не отримають.
Вони з моменту підписання закону втратили свій статус строковика. І отримали статус контрактника.
І тепер на них поширюються правила звільнення з військової служби ті, які стосуються контрактників. І жодного закону щодо контрактників президент не підписував.
Так само як жодних підстав на звільнення не виникло й у тих, хто не був строковиком, а просто був мобілізований під час дії воєнного стану в Україні.
Рапорт про звільнення, рапорт на відпустку, рапорт на ВЛК, рапорт на МСЕК, зразок рапорту на відпустку за сімейними обставинами - дуже часті запити до адвоката, якого просять написати рапорт.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки потрібен багатьом, відповідальність за неявку до військкомату посилюється, штраф за неявку в військомат росте, переховування від військкомату не завжди варіант.