Працюю юристом з 2015 року.
Питання стягнення заборгованості є доволі актуальним для суспільства. Здебільшого особа стикається з проблемною заборгованістю, яка не повертається. Сторонами цих правовідносин є боржник та кредитор.
Слід підкреслити, що заборгованість може виникнути між: 1) фізичними особами; 2) юридичними особами; 3) фізичними та юридичними особами.
Щодо предмета заборгованості, то це може бути стосовно: 1) коштів; 2) товарів; 3) позики.
Стягнення заборгованості може пройти через такі етапи:
- досудове;
- судове;
- виконавче провадження.
Досудова стадія полягає в тому, що кредитор надсилає боржнику претензії, вимоги, поводить переговори, вирішує щодо реструктуризації боргу. Позитивним результатом розв’язання питання буде повернення боргу на цьому етапі. Досудове стягнення заборгованості зекономить час та кошти кредитора.
Якщо на цій стадії боржник відмовляється повертати борг, кредитор змушений звернутися до суду. Позовна заява про стягнення заборгованості подається до уповноваженого суду за підсудністю. Після розгляду заяви суд приймає рішення щодо задоволення вимог кредитора.
Якщо вимоги боржника задовольняються видається наказ або виконавчий лист. Після цього розпочинається стадія виконавчого провадження.
Під виконавчим провадженням розуміють реалізацію судового рішення, що примусово виконується у випадку, якщо боржник не виконує його на добровільних засадах.
Органом, який примусово виконує судові рішення є виконавча служба.
Для того, щоб стягнути борг необхідно отримати від суду виконавчий документ. За одним рішенням суду видається один виконавчий документ.
Своє чергою державна виконавча служба відкриває провадження на підставі виконавчого документа та заяви, яку має написати стягувач.
Виконавче провадження про стягнення заборгованості відкривається за місцем де знаходиться майно боржника або за місцем де він живе.
У випадку коли боржником є юридична особа, то відкривається провадження за місцем знаходження виконавчого органу чи майнових цінностей. Стягувач має право самостійно вирішити до якого відділу виконавчої служби звернутись.
Якщо строк для надання виконавчого документа не закінчився, то державний виконавець повинен протягом трьох днів з дня від коли документ надійшов відкрити провадження. При цьому державний виконавець видає постанову, яку надсилає в суд, а також, боржнику і стягувачу.
Згідно з постановою особі надається строк в сім днів для виконання рішення, а щодо виселення примусового – 15 днів. Також, на боржника покладається обов’язок надати декларацію про свої доходи.
Українське законодавство надає можливість забезпечити позов за допомогою накладення на майно арешту.
Інформація про особу боржника вноситься в Єдиний реєстр боржників. Якщо стягувач у своїй заяві вказав конкретно визначене майно, то воно перевіряється в електронних реєстрах та накладається арешт на нього.
Радимо звернутися до професійного адвоката, який допоможе стягнути заборгованість в найкоротші терміни. Фахівець наддасть консультацію, обере правову позицію, представить ваші інтереси, складе позовну заяву та просто підтримає вас з правової точки зору.