Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Виконавчий напис нотаріуса – це документ який оформлюється нотаріусом на кредитному договорі, договорі іпотеки чи застави для позасудового стягнення заборгованості з боржника на користь кредитора. Виконавчий напис може бути вчинений, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року
Статтею 87 Закону України «Про нотаріат» визначено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172 із змінами внесеними Постановою КМУ від 26.11.2014 № 662 такими документами є зокрема іпотечні договори, що передбачають право звернення стягнення на предмет іпотеки у разі прострочення платежів за основним зобов’язанням до закінчення строку виконання основного зобов’язання, а також Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями.
Оскільки кредити в мікрофінансових установах видаються онлайн, існує велика кількість випадків шахрайства зі сторони самих мікрофінансових установ. А саме розповсюдження персональних даних людини третім особам, котрі в свою чергу оформлюють кредити, наслідком не виплати яких, знову міг бути виконавчий напис нотаріуса.
Також існувала велика кількість колекторських (факторингових) організацій, які не законно ініціюювали вчинення виконавчих написів нотаріуса. Крім того що сам виконавчий напис нотаріуса не мав під собою правових підстав, колекторські (факторингові) організації, як правило не мали доказів грошової вимоги.
Не зважаючи на те, що для вчинення таких виконавчих написів не було правових підстав, до 24.02.2022 вони вчинялись кожного дня сотнями та тисячами. Наслідками таких написів як правило являється сума, завищена в декілька разів від реальної суми кредиту.
До початку повномасштабного вторгнення та оголошення військового стану, звернення кредитних установ до нотаріусів для вчинення виконавчих написів було доволі розповсюдженою практикою. Так до нотаріусів звертались не лише банківській установи але й колекторські (факторингові) організацій та мікрофінасові установи (МФО). З 25.08.2022 законодавчо, було заборонено виконання таких виконавчих написів, а також приймати їх до виконання на період військового стану. З 06.05.2023 виконання виконавчих написів було поновлено, при цьому заборонивши приймати на виконання виконавчі написи вчинені на кредитних договорах, які не посвідчені нотаріально.
Отже, якщо вам арештували рахунки та майно та зясувалось, що підставою цього став виконавчий напис нотаріуса, то необхідно звернутись до суду з позовною заявою про скасування виконавчого напису.
При підготовці позову про оскарження виконавчого напису слід розуміти, що виконавчий напис зроблений нотаріусом на підставі пакету документів, який був наданий кредитором. Як правило, співробітники банку не скрупульозно ставляться до підготовки документів, які подаються до нотаріуса, до їх якості. Якщо уважно проаналізувати подані до нотаріуса документи і сам виконавчий напис, то можна виявити безліч порушень, допущених під час оформлення виконавчого напису. Ось найпоширеніші помилки:
- повний і безперечний розрахунок заборгованості нотаріусу не поданий
заборгованість з визначення штрафних санкцій в іноземній валюті
- до виконання виконавчого напису боржник подав кредитору письмові заяви про незгоду з боргом або нотаріально
- до виконання виконавчого напису між боржником і кредитором було порушено спір про стягнення заборгованості або про оскарження порядку її нарахування
- виконавчий напис був зроблений з пропуском строку позовної давності
- виконавчий напис не складається на підставі документа, який визначає зобов’язання або не додається до такого документа
- сума заборгованості, зазначена у виконавчому написі, відрізняється від суми, зазначеної у вимозі дострокового погашення заборгованості
Для написання позовної заяви та збирання додаткових матеріалів доцільно звернутися до адвоката, це дасть змогу швидко та якісно вирішити цю проблему та у розумні строки, отримати позитивне рішення суду про скасування виконавчого напису.
Також, хочу зауважити, скасування виконавчого напису, дась можливість на досудове врегулювання спорів таке як домовленість з кредитором, можлива буде підготовка мирової угоди з кредитором, зняття арешту з нерухомості, зняття арешту з рахунків.