Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Частка учасника товариства - це частина прав та обов'язків, яка належить конкретному учаснику в підприємстві, що діє як юридична особа. Ця частка визначається статутом (для товариств, таких як товариства з обмеженою відповідальністю або акціонерні товариства) або угодою між учасниками (для повного та командитного товариства). Звернення стягнення на часку учасника можливе в рамках виконавчого провадження, що являє собою процес виконання зобов'язань, визначених у таких документах. Зокрема це можливо лише у випадку невиконання учасником власних забов’язань і недостатності іншого майна для того щоб задовольнити вимоги кредиторів. Це може включати стягнення коштів, майна або інших активів боржника, що являють собою внесок у статутний капітал для задоволення вимог кредитора. Процедура звернення стягнення може варіюватись залежно від виду господарського товариства в якому боржник має частку.
Звернення стягнення на частку ва ТОВ та ТДВ:
1. Першим кроком є надсилання повідомлення виконавцем товариству в якому боржник має частку. Повідомлення повинно виражати намір виконавця звернути стягнення на частку. Разом із повідомленням також надсилається і відповідна постанова про накладення арешту.
2. В свою чергу товариство протягом 30 днів із дня отримання повідомлення від виконавця має надати йому всю необхідну документацію, зокрема і до фінансової звітності. для розрахунку вартості частки.
3. Далі виконавець проводить розрахунок вартості відповідно до отриманої документації і водночас пропонує іншим учасникам придбати частку боржника Дана стадія не повинна перевищувати 15 днів після закінчення вищезазначеного строку.
4. Наступним кроком є сплата вартості частки покупцем протягом 10 днів. Виконавець в свою чергу передає частку покупцю за умови її оплати. Якщо ж протягом 10 днів оплата не буде проведена, то відповідний договір купівлі-продажу буде вважатись розірваним. Як результат, у разі невнесення необхідної грошової суми частка передається на аукціон де вона буде реалізована в загальному порядку.
Звернення стягнення на пай учасника виробничого кооперативу:
Відповідно до ст. 136 ЦКУ допустимим є звернення стягнення на пай боржника, який є учасником виробничого кооперативну в тому порядку, що передбачає статут кооперативну або ж закон, в тому разі якщо у нього недостатньо для цього іншого майна. Фактично для того щоб накласти арешт на частку учасника необхідною є наявність декількох підстав, а саме: дійсна вимога кредитора та недостатність іншого майна.
Стосовно першої підстави, то ту варто зазначити, що правом вимоги виділення частки для подальшого звернення стягнення наділені виключно кредитори. як особи , які мають певні майнові вимоги до боржників. Разом з цим, правом вимоги не варто обмежуватимуть, адже їх необхідно належним и чином підтвердити за допомогою виконавчий документів, рішення суду, або ж виконавчим написом нотаріуса. Якщо ж належного підтвердження не буде, кооператив відмовить у виділенні частки. Якщо ж правом вимоги кредитор підтверджує виконавчим документом, то вже виконавець забов’язуватиме кооператив до виділення частки.
Стосовно другої із зазначених вище підстав, то варто зазначити, що на кредитора покладається обов’язок доведення того, що іншого майна у боржника для задоволення кредиторських вимог недостатньо. Суд, приймаючи рішення про стягнення з боржника певної грошової суми, не досліджує за рахунок чого виконуватиметься рішення, а тому таку підставу як недостатність майна, можна встановити вже на етапі виконавчого провадження. Звернути стягнення на частку (пай) можливо тільки в тому випадку, коли вже реалізовані всі можливості стягнення на інше майно боржника. І тільки за таких умов можна виявити недостатність, а відповідно і необхідність звернення стягнення на частку.
Допомога юриста у захисті боржників:
Юрист в процесі захисту боржників в рамках виконавчого провадження сприятиме законності проведення всіх дій щодо задоволення вимог кредитора, а якщо стягнення були накладні незаконно, допоможе досягти зняття арешту. Юрист може знабодитися як під час досудового врегулювання спорів із кредитором, так і у разі звернення до суду.