Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Існування інституту шлюбного договору (шлюбної угоди) є нормальним та досить розповсюдженим явищем в країнах Європи, штатах та інших цивілізованих країнах світу.
Так на територіях країн Європейського Союзу заключати шлюбні договори розпочали ще з кінця дев’ятнадцятого сторіччя. На сьогодні це є досить важливою і обов’язковою юридичною дією для багатьох родин.
В Україні поняття шлюбного договору набуло більшого поширення ще після прийняття Сімейного кодексу України 2002 року. Законодавець приділив особливу увагу і деталізував багато важливих нюансів такої угоди, зокрема визначення його поняття, терміни та інші важливі аспекти. Про укладання шлюбних договорів поговоримо детальніше.
Основу нормативно-правових відносин в сімейній сфері складає Сімейний кодекс України (далі – СКУ). Главою десятою визначено особливості поняття і укладання шлюбного договору.
Виходячи з аналізу даних норм, модна виокремити наступні ознаки та особливості такої угоди:
- укладається між подружжям, або особами, які подали документи на реєстрацію шлюбу;
- основною метою є визначення майнових прав і обов’язків, а також врегулювання майнових відносин між сторонами такого договору;
- шлюбним договором заборонено зменшення обсягу прав дитини;
- не врегульовує особистісні відносини подружжя в сім’ї;
- такою угодою забороняється зменшувати обсяги прав дітей, що зазначені в СКУ;
- також забороняється встановлювати в дуже невигідне матеріальне становище одного з подружжя;
- майно (в тому числі і нерухоме), яке має підлягати державній реєстрації не може бути передане у власність одному з подружжя.
Це основні і найважливіші нюанси, яких слід дотримуватися під час укладення такої угоди. Також варто пам’ятати про обов’язкову імперативну норму щодо обов’язкової письмової форми такого договору та нотаріального посвідчення.
- Однак варто зауважити, що в Україні такі договори не дуже популярні серед населення. Існують різні думки з приводу запровадження такого інституту. Дехто вважає що такі угоди є неетичними в сімейному колі та може підривати особистісні відносини подружжя.
- Слід також і згадати роз’яснення Міністерства юстиції України, в листі якого було відзначено, що така угода визначає обсяг спірних питань сімейного життя. Наголошується також що остаточною метою укладання такого договору є не стільки врегулювання майнових відносин під час спільного життя, а скоріше убезпечення одного з подружжя за умови розірвання шлюбу.
- Але правовий режим майна також може бути врегульований під час спільного життя. Так, законом встановлено, що можна визначити особливості використання майна одного з подружжя, а також подарунків. Як правило таким договором також встановлюється і процедура поділу майна під час розірвання шлюбу, порядок користування житлом та інші важливі аспекти.
- Договір підписується обома сторонами, а отже кожен із подружжя погоджується на такі умови і згодні їх виконувати та дотримуватися. Складається в трьох автентичних екземплярах, один з яких має зберігатися у нотаріуса, а інші – у кожного з подружжя.
- Слід наголосити, що вступає в силу така угода після нотаріального посвідчення, а якщо договір уклади до шлюбу, то у день реєстрації шлюбу. СКУ встановлено, що шлюбний договір укладається на загальний строк дії та строки тривалості окремих обовязків і прав.
Вартість укладання шлюбного договору може залежатиме від певних обставин і умов, розробки унікального договору з включенням всіх пунктів, які б включали інтереси кожної із сторін. Тому при вирішенні питання щодо укладання такої угоди слід звертатися до професіоналів, а саме юристів та адвокатів, які займаються такими юридичними питаннями.