Детальніше
активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Працівник бажає приєднати день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки: як оформити
Відповідно до частини другої статті 20 Закону України від 30 вересня 2020 року № 931-IX «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі — Закон № 931) у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) незалежно від форми власності із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства.
Підстава для звільнення від роботи з донацію крові
Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.
Підставою для звільнення від роботи відповідно до цієї статті є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 7 липня 2003 року № 301 «Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в закладах служби крові» затверджено форму довідки № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг» (далі — Довідка № 435/о).
Приєднання дня відпочинку за донацію крові до відпустки
Якщо працівник бажає приєднати день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки, то він повинен надати роботодавцеві довідку № 435/о та заяву про надання такого дня відпочинку. У заяві працівник має зазначити конкретну дату, в яку він бажає отримати день відпочинку, адже приєднати такий день до щорічної відпустки можна як на початку, так і наприкінці такої відпустки.
Таким чином, на підставі отриманої від працівника заяви та на підставі Довідки № 435/о роботодавець видає наказ про надання працівникові для відпочинку.
Звертаємо увагу! Навіть у випадку, якщо працівник приєднує день відпочинку за донацію крові до щорічної основної відпустки, наказ про надання такого дня відпочинку необхідно видавати, у більшості випадків, окремо від наказу про надання щорічної основної відпустки такому працівникові.
Строки зберігання наказів
Відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5 (далі — Перелік № 578/5), накази про надання щорічних основних відпусток працівникам належать до наказів тимчасового строку зберігання та мають зберігатися 5 років, а накази, що стосуються оплати праці, належать до наказів тривалого строку зберігання та мають зберігатися 75 років.
Наказ про надання дня відпочинку за донацію крові можна віднести до наказів, що стосуються в тому числі й оплати праці, адже у ньому зазначено, як саме треба оплатити працівникові такий день відпочинку.
стягнення боргу із зарплати стягнення зарплати через суд стягнення заборгованості із зарплати
заробітної плати стягнення заробітної плати у судовому порядку