Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Поняття виконавчого збору визначено статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження», згідно якої визначено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.
Розмір виконавчого збору у майнових спорах складає 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Розмір виконавчого збору при виконанні рішень немайнового характеру визначається у розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (Станом на 01.04.2024 для фізичних осіб – 16000грн., для юридичних осіб – 32000грн.)
Постанова про стягнення виконавчого збору виноситься одразу після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків коли стягуються аліменти. Виконавчий збір по аліментам нараховується при наявності у боржника заборгованості по аліментам сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 12 місяців з моменту відкриття виконавчого провадження та у подальшому щомісячне нарахування виконавчого збору продовжується до тих пір поки заборгованість по аліментам не буде сплачено. Постанова про стягнення виконавчого збору у цьому випадку виноситься після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі або у разі повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження на підставі розрахунку про його нарахування.
Звертаю увагу, що виконавчий збір встановлюється лише один раз, лише при першому надходженні виконавчого документу до виконання. У разі наступних пред’явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.
Одночасно, виконавчий збір стягується не завжди. Законодавцем встановлено перелік підстав за якими виконавчий збір не стягується, та звернення до кваліфікованого адвокат чи юриста допоможе уникнути стягнення виконавчого збору.
Також доволі часто постає таке питання: боржником самостійно сплачено заборгованість, або виконано рішення суду, а виконавець все одно вимагає сплату виконавчого збору, особливо це стосується старих кредитних зобов’язань та боргів, виконавчі провадження по яких вже навіть знищені у зв’язку з закінченням термінів, що робити у такому випадку та чи є можливість не сплачувати цей збір?
У такому випадку можна не сплачувати виконавчий збір, але для цього необхідно звернутись до юриста або адвоката, який проведе правовий аналіз та допоможе уникнути марної сплати коштів.
Питання сплати виконавчого збору по старим боргам, доволі часто постає у ситуаціях, коли особі необхідно провести правочин, а під час його проведення з’ясовується, що наявний старий арешт, по якому заборгованість була давно сплачена, а іноді людина навіть не підозрювала, що такий арешт взагалі існує. Отже, з метою уникнення такої ситуації та задля збереження своїх коштів та нервів, доцільно завчасно, до вчинення правочину, перевіряти на наявність арештів, старих боргових зобов’язань. Таку перевірку, доволі швидко може здійснити адвокат чи юрист, та при цьому допоможе швидко та якісно підготуватись до вчинення будь-якого правочину провівши якісний правовий аналіз ситуації. При цьому послуги юриста можу бути за своєю вартістю набагато менше, ніж сплата виконавчого збору чи основної винагороди приватного виконавця.
У будь-яких складних та неприємних ситуація звертайтесь за консультація юриста та при необхідності є види юридичних послуг, які можлитво отримати онлайн, при цьому заощаджуючи свій час та кошти.