Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Звернення до суду з заявою про стягнення аліментів
Згідно з положенням Сімейного кодексу України мати й батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
У відповідності до статті 180 Сімейного кодексу України Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
У звязку з веденням військового стану в країні, законодовство в частині обовязку батків на утримання дитин, змін майже не зазнало. Отже, у випадках, коли другий з батьків, з яким дитина не проживає, відмовляється добровільно сплачувати аліменти то необхідно звертатись до суду з заявою про стягнення аліментів.
Звертаю увагу! що відсутність одного з батіьків на території країни, не заважає звернення до суду з заявою пр стягнення адіментів.
Так на сьогодні існує два види заяв з яким можливо звернутись до суду, а саме:
– заявою на видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання дитини в розмірі на одну дитину — 1/4, на двох — 1/3, на трьох і більше дітей — 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти відповідних прожиткових мінімумів на кожну дитину, або у твердій грошовій сумі — 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
– позовною заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, в розмірі аліментів як частки від заробітку (доходу) платника аліментів або у твердій грошовій сумі, що перевищує 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів, є найшвидшим та найпростішим способом отримати рішення про стягнення аліментів, але при цьому таке рішення обмежується не лише мінімальним розміром аліментів, але є й максимальний розмір та у твердій грошовій сумі є чітко визначеною, а саме:
• у твердій грошовій сумі мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (п.5 ч. 1 ст.161 ЦПК України);
• частка від заробітку (доходу) платника аліментів, а саме: 1/4 — на одну дитину, 1/3 — на двох дітей, 1/2 — на трьох і більше дітей (п.4 ч. 1 ст.161 ЦПК України).
Максимальний розміру аліментів, які можуть бути стягнуті на підставі судового наказу, встановлено 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, станом на 01.01.2024 становить для дітей віком до 6 років – 25630 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років – 31960 грн. (п. 4, ч. 1. ст. 161 ЦПК України).
Також при такому способі отримання рішення, у стягувача відсутня можливість стягувати заборгованість за минулі періоди. Стягнення аліментів починається з дня подачі заяви про видачу судового наказу до суду.
Розгляд судом заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника. (ч. 1 ст. 167 ЦПК України). Суд, перевіривши подані стягувачем документи, виносить судовий наказ протягом п’яти днів та після набрання ним чинності, судовий наказ підлягає виконанню, при цьому для стягнення аліментам в межах сум за один місяць такий документ підлягає негайному виконанню.
Звертаю увагу! при такому способі подачі на аліменти, присутність сторін у судовому засідання не потрібна, оскільки розгляд заяви, судом, проводиться без виклику сторін.
Позовна заява про стягнення аліментів на утримання дитини подається у тих випадках, коли стягувач бажає стягнути аліменти в іншому розмірі (як правило, у фіксованій сумі) або стягував хоче стягнути аліменти за минулий, але це не може бути більш як за десять років та у разі коли якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі позовна заява розглядається за загальними правилами цивільного судочинства. Також таке рішення максимальним розміром аліментів не обмежується.
Для звернення з позовною заявою до суду про стягнення аліментів вам необхідно зібрати такі документи:
* копії усіх сторінок вашого паспорта (не обов’язково, але бажано);
* копія вашого ідентифікаційного номера (обов’язково);
* копія ідентифікаційного номера батька дитини (обов’язково);
* копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розірвання шлюбу/копія рішення суду про розірвання шлюбу (обов’язково);
* копія свідоцтва про народження дитини (дітей) (обов’язково);
* довідка по формі № 3 з житлово-експлуатаційної служби (не обов’язково, але деякі судді вимагають як доказ проживання дитини з вами);
* довідка про ваші доходи (не обов’язково, але деякі судді вимагають);
* копії чеків, квитанцій, абонементів, медичних довідок, рекомендацій лікаря, путівок на відпочинок та багато інших документів, що підтверджують уже здійснені витрати на дитину або ж їх необхідність.
Позов можна подати за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування і відповідача, і позивача (ч. 1 ст. 109, ч. 1 ст. 110 Цивільно-процесуального кодексу України). При зверненні до суду з позовом про стягнення аліментів ви звільняєтеся від сплати судового збору.
Стягнення аліментів на повнолітню дитину яка продовжує навчання має такий же порядок подання до суду, як і для стягнення аліментів на дитину до 18 років. Як правило у такому випадку звертаються до суду із заявою про видачу судового наказу та встановлюється 1/6 частина від доходів платника аліментів.
Важливо! подати на аліменти, можливо перебуваючи у шлюбі.
Одночасно необхідно пам'ятати, що при любому звернення до суду, за результатами якого приймається рішення, стягувачу, після отримання рішення щодо задоволення заяви, необхідно звернутись до суду та отримати виконавчий документ, який в подальшому пред'явити на виконання до приватного або державного виконавця.
Суди самостійно, виконавчі документи до органів примусового виконання, не передають.
Спеціалісти юридичного сервісу "Консультант" нададуть допомогу з питань підготовки та подачі заяв до суду доцільно звернутись до юриста або адвоката, за допомогою у складанні відповідних заяв та супроводить в отриманні позитивного рішення.