Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Статтею 179 Сімейного кодексу України, встановлено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини та той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти має розпоряджатися аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання, а також самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України. Зважаючи на зазначене, статтею 186 Сімейного кодексом України, передбачений контроль за цільовим витрачанням аліментів.
Контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів) інспекційні відвідування одержувача аліментів здійснюються органом опіки та піклування позапланово, але не більше одного разу на три місяці.
Отже, для перевірки цільового використання аліментів, платнику аліментів, необхідно звертатись до районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрації, виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, центру надання адміністративних послуг за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей з відповідною заявою.
Для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов’язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.
У разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину) платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір.
Одержувач аліментів обов’язково інформується про проведення інспекційного відвідування шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 7 календарних днів до запланованого дня його проведення з подальшим узгодженням дати та часу візиту засобами телефонного та/або електронного зв’язку (за можливості).
Також варто знати, що у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів, платнику аліментів відмовлять.
Зверніть увагу, що при виявленні нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України. Отже, нецільове використання аліментів є однією з підстави для зменшення розміру.
Подати заяву на отримання висновку щодо цільового витрачання аліментів на дитину, заявник може особисто, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) але доцільно буде звернутись до адвоката або юриста, який буде представляти інтереси заявника, допоможе зібрати необхідні документи та відповідно супроводжувати розгляд вказаної заяви по державним установам та у подальшому зменшити аліменти. Також відповідний фахівець допоможе скласти заява про зменшення розміру аліментів, домогтися зменшення аліментів.