активний та цілеспрямований військовий юрист зі стажем понад 4 роки
Додаткові роз’яснення з питань, пов’язаних із поновленням на роботі
Міністерством праці та соціальної політики України в листі від 07 серпня 2007 року № 205/06/187-07 були надані додаткові роз’яснення з питань, пов’язаних із поновленням на роботі, а саме: Виконання рішення вважається завершеним з моменту фактичного допущення зазначеного працівника до виконання попередніх обов’язків на підставі відповідного акта органу, що прийняв незаконне рішення про звільнення працівника.
Питання, пов’язане з фактом поновлення на роботі, вирішується відповідно до рішення суду: видається наказ про поновлення працівника на роботі та вносяться зміни до трудової книжки працівника відповідно до пункту 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29 липня 1993 року № 58 (за потреби), зокрема, визнається недійсним запис, зроблений відповідно до наказу, визнаного судом незаконним, наприклад, пишеться: «Запис за таким-то наказом є недійсним, поновлений на попередній роботі».
Дата поновлення на роботі. Отже, поновлення на попередній роботі відбувається не з дати винесення судом рішення про таке поновлення, а з дати звільнення працівника, що, відповідно до цього рішення, визнається недійсною.
Відповідальність за невиконання законних вимог виконавця
Положення статті 63 Закону № 1404, крім накладення штрафу за невиконання рішення суду, передбачають надсилання боржнику вимоги виконати рішення, яке підлягає негайному виконанню протягом 3-х робочих днів. Водночас статтею 76 Закону № 1404 передбачена відповідальність за невиконання законних вимог виконавця та порушення вимог цього Закону.
Крім зазначеного, статтею 236 КЗпП також передбачено, що у разі затримки роботодавцем виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.
Висновки
Таким чином, для уникнення негативних наслідків за невиконання рішення суду про поновлення працівника на роботі з метою сумлінного його виконання відповідно до вищенаведених приписів законодавства роботодавцю рекомендовано:
- Отримати рішення суду та уважно вивчити його зміст. Звернутися до суду можна дистанційно через систему «Електронний суд».
- Вжити заходи щодо негайного виконання рішення суду. Видати наказ про поновлення працівника на роботі незалежно від того, чи плануєте оскаржувати ухвалу суду, яким:
- скасувати наказ про звільнення працівника, яке суд визнав незаконним;
- зобов’язати відповідального працівника за ведення кадрової документації внести відповідні записи до трудової книжки працівника (за її наявності) та до особової справи (облікової картки);
- зобов’язати працівника, відповідального за нарахування заробітної плати нарахувати заробітну плату за час вимушеного прогулу відповідно до рішення суду.
- Про скасування наказу про звільнення та про поновлення на роботі відповідно до рішення суду повідомити працівника шляхом направлення йому за місцем реєстрації (фактичного проживання) листа із долученням копії наказу і або/ повідомити іншим доступним способом електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником (див. додатково статтю 7 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
- Забезпечити допуск працівника до роботи за посадою відповідно до судового рішення про поновлення на роботі, вжити відповідних заходів щодо запобігання мобінгу та будь-яким діям, що можуть трактуватися як переслідування працівника за звернення до суду, а також вжити інші заходи, обов’язок із виконання яких покладено на роботодавця статтею 141 КЗпП.
стягнення боргу із зарплати стягнення зарплати через суд стягнення заборгованості із зарплати стягнення заробітної плати стягнення заробітної плати у судовому порядку стягнення заробітної плати через суд