Детальніше
Використання вогнепальної зброї поліцейським є найбільш суворий захід примусу в роботі правоохоронців. Поліцейські мають право носити та застосовувати вогнепальну зброю лише після проходження спеціальної підготовки та за визначеними умовами.
Міністр внутрішніх справ України встановлює порядок зберігання та носіння вогнепальної зброї, а також перелік зброї, що використовується поліцією, та норми їх використання.
Поліцейські можуть застосовувати вогнепальну зброю у виняткових випадках, зокрема:
1. для відбиття нападу на себе чи членів своєї сім'ї;
2. для захисту громадян, від нападу;
3. для звільнення заручників;
4. для захисту від нападу на житлові та нежитлові будівлі, об’єкти, які перебувають під охороною, а також для звільнення їх у випадку захоплення;
5. для затримання особи, яка вчинила злочин або перебуває під вартою і намагається втекти;
6. для затримання особи зі зброєю, яка демонструє намір застосування її;
7. для припинення руху транспортного засобу, який створює загрозу іншим людям або поліцейському;
8. для припинення польоту безпілотного літального апарату, якщо наявна інформація, що він становить загрозу життю чи здоров’ю інших людей чи поліцейського.
Процедура застосування вогнепальної зброї передбачає попередження особи про необхідність припинення протиправних дій та намір використати зброю.
Однак, за певних обставин, закон дозволяє застосувати поліцейському вогнепальну зброю без попередження.
Громадянам слід знати, що поліцейський уповноважений використати вогнепальну зброю без попередження у таких випадках:
Самозахист: якщо особа, яку затримує поліцейський зі зброєю в руках, чинить спробу наблизитися до нього або доторкнутися до зброї поліцейського.
Збройний напад: у разі збройного нападу або раптового нападу, коли використовуються бойова техніка, транспортні засоби або інші засоби, що загрожують життю чи здоров’ю людей.
Втеча за допомогою транспортного засобу: якщо особа, яка була затримана або заарештована за вчинення тяжкого злочину, втікає на транспортному засобі, поліцейський може застосовувати вогнепальну зброю без попередження.
Збройний опір: якщо особа чинить збройний опір, поліцейський може вжити заходів самозахисту, включаючи застосування вогнепальної зброї.
Заволодіння зброєю: поліцейський може застосовувати вогнепальну зброю без попередження для припинення спроби заволодіти нею.
Обсяг застосування зброї
Закон дозволяє використати вогнепальну зброю поліцейському лише в необхідному і достатньому обсязі для відвернення чи припинення збройного нападу в окремій обстановці. Саме через таку норму закону, у конкретних випадках, може йти мова про перевищення поліцейським повноважень під час застосування вогнепальної зброї. Адже, випадок вбивства правопорушника за можливості відвернути чи припинити збройний напад не застосовуючи смертельних пострілів, українське законодавство кваліфікує як перевищення повноважень.
Захист від нападу
Застосування зброї або інших захисних засобів, будь-якою цивільною особою в Україні, для відвернення нападу озброєної особи або групи осіб, а також для захисту житла чи інших приміщень від протиправного вторгнення, не тягне за собою кримінальної відповідальності, незалежно від ступеня шкоди, завданої нападникам. Тобто, діючи за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», цивільна особа в Україні, у випадку можливості відвернення чи припинення протиправних дій іншими способами, може сміливо завдавати смертельних ушкоджень здоров’ю озброєному нападнику, нападаючій неозброєній групі осіб або ж у випадку незаконного і насильницького вторгнення у помешкання чи інше приміщення не турбуючись про відповідальність. Поліцейському в Україні такого не дозволено.
Поліцейський може застосувати вогнепальну зброю під час збройного нападу лише у разі неможливості відвернути чи припинити збройний напад іншими засобами.
Обмеження застосування вогнепальної зброї поліцейським
Поліцейському заборонено застосовувати зброю в місцях, де можуть зазнати шкоди інші людям, а також у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу.
Підстава взяття в руки зброї поліцейським
Поліцейський може взяти зброю в руки та привести її у готовність, якщо вважає, що є підстави для її застосування.
Інші ситуації
Окрім зазначених випадків застосування вогнепальної зброї поліцейським, він може він може використати зброю лише для подання сигналу тривоги, виклику допоміжних сил або знешкодження небезпечної тварини.
Застосування вогнепальної зброї поліцейськими є останнім заходом та повинно відповідати принципу необхідності та достатності. Воно повинно бути обґрунтованим і відповідати законодавчим нормам, забезпечуючи безпеку як для правоохоронців, так і для громадянства.
Юридичний сервіс “Консультант” надає правову допомогу у будь-яких ситуаціях. Наші юристи
здійснять правовий аналіз будь-якої ситуації. У разі потреби, адвокат здійснить представництво і захист в суді по всій території України.