Детальніше
Адміністративна відповідальність військовослужбовців за розпивання спиртних напоїв або перебування у стані сп’яніння на військовій службі
Українське законодавство передбачає відповідальність для військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які порушують правила щодо споживання алкогольних та наркотичних речовин під час військової служби. Давайте розглянемо основні положення:
Відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів:
Військовослужбовці, які споживають алкоголь, вживають наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги під час проходження зборів на території військових частин або військових об’єктів, можуть бути притягнуті до відповідальності.
Це також стосується випадків, коли вони з’являються на території військової частини в стані сп’яніння або виконують обов’язки військової служби в такому стані.
Начальники та інші керівники також несуть відповідальність за розпивання алкоголю або вживання наркотичних речовин з підлеглими військовослужбовцями.
Якщо керівники не вживають заходів для відсторонення від обов’язків осіб, які перебувають у нетверезому стані, або приховують випадки вживання алкогольних та наркотичних засобів вони також можуть бути притягнуті до відповідальності.
За згадані вище дії, в умовах особливого періоду, Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу на винних осіб у розмірі від 17000 до 34000 грн. або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п’ятнадцяти діб.
Порядок направлення військовослужбовців на огляд для визначення стану сп’яніння
Українська армія завжди приділяла велику увагу дисципліні та безпеці як важливим складовим факторам ефективного виконання службових обов'язків. У цьому контексті, постанова Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року, №32, є ключовим документом, який визначає порядок направлення військовозобов’язаних, резервістів та військовослужбовців Збройних Сил на огляд у разі підозри на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
Мета огляду
Огляд військовослужбовців (військовозобов’язаних та резервістів) та військовослужбовців Збройних Сил проводиться для визначення їх стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, а також перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп’яніння).
Огляд підлягають
Військовослужбовці, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов’язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проведення огляду
Огляд проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронними органами спеціального призначення.
Огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відеозапис огляду
Уповноважена посадова особа, яка проводить огляд, застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису.
Матеріали відеозапису обов’язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Свідки огляду
У випадку неможливості застосувати відеозапис огляду, такий огляд проводиться у присутності двох свідків.
Не можуть бути залучені як свідки особи, які перебувають у відносинах підлеглості з особою, стосовно якої проводиться огляд, або особи, щодо неупередженості яких є сумнів
Фіксація результатів огляду
Результати огляду, який проводиться уповноваженою посадовою особою, обов'язково фіксуються в акті огляду на стан сп’яніння.
Зафіксування у протоколі
Якщо під час огляду встановлено факт перебування у стані сп’яніння, ці дані зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду на стан сп’яніння.
Документація акту огляду
Акт огляду на стан сп’яніння складається у двох примірниках, один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов’язаному, а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення.
Підстави для притягнення до відповідальності
Підтвердження стану сп’яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов’язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.
У випадку, якщо військовослужбовець або військовозобов’язаний відмовляється від огляду уповноваженою посадовою особою або не погоджується з результатами такого огляду, він буде направлений своїм командиром або начальником до відповідного закладу охорони здоров’я.
Перелік таких закладів затверджується місцевими держадміністраціями з урахуванням потреби в огляді в районах активних бойових дій.
В разі відмови військовослужбовця/військовозобов’язаного від проведення огляду у закладі охорони здоров’я, посадова особа складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому відзначаються ознаки сп’яніння та дії військовослужбовця/військовозобов’язаного стосовно ухилення від огляду.
Огляд у закладі охорони здоров’я може бути здійснений у будь-який час, а лікар, який проводить огляд, зобов’язаний переглянути документи, що посвідчують особу військовослужбовця/військовозобов’язаного.
Після огляду в закладі охорони здоров’я лікар складає акт медичного огляду та висновок, які подаються у трьох примірниках для уповноваженої посадової особи, військовослужбовця/військовозобов’язаного та закладу охорони здоров’я. Такий висновок може бути оскаржений військовослужбовцем/військовозобов’язаним згідно з встановленими законодавством процедурами.
Відповідальність військовослужбовців за розпивання спиртних напоїв або перебування у стані сп’яніння на військовій службі є адміністративним стимулом для дисципліни військової служби, який сприяє забезпеченню безпеки та ефективності військових дій.
Юридичний сервіс "Консультант" надає правову допомогу у будь-якій ситуації. Наші юристи, провівши правовий аналіз конкретної ситуації, забезпечать представництво та захист у суді та візьмуть участь у судовому засіданні у будь-якому місті України. Адвокат у суді та судовий процес з адвокатом є гарантією якісного захисту ваших прав та інтересів.