Детальніше
юрист, 23-річний досвід роботи у сфері примусового виконання.
Законом України «Про виконавче провадження» передбачено черговість звернення стягнення на майно боржника.
За виконавчим документам про стягнення коштів, виконавець у першу чергу звертає стягнення на кошти боржника у національній та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі на кошти, що розміщені на банківських рахунках боржника.
Один із заходів примусового виконання рішення є вилучення готівки боржника.
Готівкові кошти боржника, виконавцем можуть бути виявлені під час перевірки майнового стану, а саме: при описі та арешту майна за місцем проживання боржника – фізичної особи, або місцем знаходження – юридичної особи.
Порядок вилучення готівкових коштів:
- При виявленні у боржник готівкових коштів виконавець складає постанову про опис майна (коштів) боржника;
- Вилучаються готівкові кошти, на підтвердження чого складається акт вилучення готівки, у необхідній кількості;
Важливо! Вилучення готівки проводиться у присутності двох понятих.
- Вилучена готівка не пізніше наступного дня зараховується виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця; (копія підтверджуючого документу обов’язково долучається до акту про вилучення готівки)
Вимоги до складання акту про вилучення готівки:
- повне найменування (прізвище, ім’я та по батькові) особи, у якої вилучено готівку;
- розмір грошової суми, яку вилучено (цифрами та словами);
- найменування валюти, її кількість, номінал купюр.
При складанні акта вилучення готівки жодні виправлення, перекреслення сум, дат, прізвищ в акті не допускаються.
Звертаю увагу! Витрати, пов’язані із зарахуванням коштів на відповідний рахунок відділу виконавчої служби або приватного виконавця (комісія банку), є витратами виконавчого провадження та покриваються за рахунок вилучених у боржника коштів.
Одночасно Законом України «Про виконавче провадження» передбачено, що кошти, що підлягають перерахування на користь держави, у разі відсутності витрат виконавчого провадження чи інших стягнень можуть бути переховані до Державного бюджету відразу, а виконавчий збір на відповідний рахунок відділу державної виконавчої служби.
Квитанція банку про отримання коштів, або інший документ, що підтверджує внесення коштів на відповідні рахунки, приєднується до акта вилучення готівки та долучається разом з актом до матеріалів виконавчого провадження. Відсутність такого документу у матеріалах виконавчого провадження є недопустимим.
Варто пам’ятати, що відповідно до переліку майна, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами передбачено, що боржнику та членам його сімї необхідно залишати гроші, необхідні для придбання запасів питної води та продуктів харчування для боржника, членів його сім’ї та осіб, які перебувають на його утриманні, - з розрахунку трикратного розміру мінімальної заробітної плати, що діє на день звернення стягнення, на кожну особу.
Юридичний сервіс «Косультант» надасть фахові юридичні послуги по стягненню боргів та наш юрист по стягненню заборгованості надасть кваліфіковану допомога щодо повернення боргу.